• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Demonstracja w Harmanli przeciwko migrantom

  PAP

  dodane 02.10.2016 16:10

  W Harmanli na południowym wschodzie Bułgarii, gdzie znajduje się największy w kraju ośrodek dla migrantów, kilkuset mieszkańców miasta protestowało w niedzielę przeciwko obecności placówki i planom jej rozbudowy. Ludzie domagają się przeniesienia ośrodka.

  Na wiecu, zorganizowanym przez miejscowy komitet z udziałem nacjonalistycznej koalicji Front Patriotyczny (PF), lider komitetu Nikołaj Georgijew powiedział, że "nadszedł czas kategorycznie powiedzieć +nie+ ośrodkowi i obecności migrantów w mieście".

  O ile miesiąc temu na analogicznej demonstracji ludność Harmanli domagała się przekształcenia ośrodka w tzw. placówkę zamkniętą, której mieszkańcy nie mieliby prawa swobodnie wychodzić i poruszać się po mieście, obecnie chcą zamknięcia ośrodka i przeniesienia go gdzieś indziej.

  "Logiczne jest, by zamiast osiedlać w mieście migrantów o obcej dla miejscowej ludności kulturze, zapewnić im warunki bytu w ośrodkach w pobliżu granicy, którą nielegalnie przekroczyli" - stwierdził europoseł PF Angeł Dżambazki. Przypomniał, że według sondaży z połowy września, dwie trzecie Bułgarów uważa kryzys migracyjny za najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

  Szczególne zaniepokojenie mieszkańców budzą plany rządu rozbudowy ośrodka, który od połowy września jest przepełniony. Obecnie jest w nim 2800 miejsc, a rząd przewiduje powięszenie go o dodatkowe 400. Do czasu przeniesienia ośrodka mieszkańcy domagają się, by ochronę pełniła policja, a nie prywatna firma ochroniarska, jak to ma miejsce obecnie.

  Ponad połowa migrantów, znajdujących się w Harmanli, to Afgańczycy. Między nimi a pozostałymi mieszkańcami ośrodka, a także miejscową ludnością, często dochodzi do konfliktów i bójek.

  Bułgarskie władze wielokrotnie w ostatnich tygodniach podkreślały konieczność uregulowania stosunków UE z Afganistanem i podpisania porozumienia o readmisji z tym krajem, gdyż wobec braku takiego porozumienia Afgańczyków nie można odsyłać z powrotem do kraju.

  W niedzielę premier Bojko Borysow przestrzegł, że jeżeli na konferencji w Brukseli w przyszłym tygodniu, poświęconej Afganistanowi, nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, Bułgaria wycofa swój kontyngent z tego kraju.

  Obecnie Bułgaria ma w Afganistanie 110 osób - inspektorów wojskowych szkolących afgańskie siły zbrojne. Część kontyngentu zapewnia ochronę lotniska w Kandaharze.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół