Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krymska gorączka

Tysiące rosyjskich żołnierzy ćwiczą 
na granicy z Ukrainą, w stan gotowości została postawiona także Flota Czarnomorska. W odpowiedzi prezydent Ukrainy zapowiedział możliwość wprowadzenia stanu wojennego 
na wypadek agresji wroga. Po co Rosji wojna o Krym, który zaanektowała 
dwa lata temu?

Konflikt wybuchł w połowie sierpnia, kiedy władze rosyjskie oskarżyły stronę ukraińską o wysłanie na Krym grupy dywersyjnej, która miała przygotować akcje terrorystyczne mające na celu obiekty cywilne. W telewizji pokazano rzekomego dywersanta, który dość nieskładnie opowiadał o swych związkach z ukraińskim wywiadem wojskowym. Żadnych przekonujących dowodów na rzekomą ukraińską dywersję Rosjanie nie przedstawili. Próba przeniknięcia na półwysep kilku dywersantów, nie bardzo nawet orientujących się w topografii Krymu, wydaje się prowokacją mającą uzasadnić rozpoczęcie przygotowań do wojny. W odpowiedzi bowiem Rosja nie tylko wzmocniła garnizon na Krymie, ale też przerzuciła liczne oddziały wojskowe na pogranicze rosyjsko-ukraińskie, co sugerować może atak od strony Briańska, Rostowa nad Donem oraz Naddniestrza. Jeśli do tego dodamy intensyfikację walk na terenie wschodniej Ukrainy, zarówno w rejonie Doniecka, jak i Ługańska, otrzymamy bardzo niepokojący obraz konfliktu, który może zmienić się w stan regularnej wojny. Dlaczego Moskwa eskaluje napięcie wokół Krymu?

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego