• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Co nowego powiedział nam papież Franciszek?

  Jerzy Bukowski

  dodane 01.08.2016 16:51

  Z pełnym przekonaniem i z ogromną satysfakcją odpowiadam na to pytanie: nic.

  Cóż może bowiem dodać chrześcijanin, także kapłan, nawet najwyższy, do słów Ewangelii? Jego rolą jest wiernie i odważnie głosić ją, mocno podkreślając te fragmenty, które odnoszą się do „tu i teraz”, aby uwypuklać płynące z niej wskazania w odniesieniu do danego momentu historycznego.

  I tak właśnie postępują kolejni papieże, rozczarowując tych, którzy wciąż oczekują jakiegoś novum, podczas gdy wszystko, co ważne dla człowieka i jego zbawienia, zawarte jest przecież w świętej księdze chrześcijaństwa. Gdyby któryś z nich usiłował zmienić (unowocześnić, uwspółcześnić) jej treść, słusznie naraziłby się na zarzut herezji. Na pierwszym planie musi być zawsze Jezus, zwłaszcza w czasach, w których również od zwierzchników wspólnot religijnych wymaga się swoistego gwiazdorstwa.

  Dlatego z rozbawieniem słuchałem głosów różnych - skądinąd mądrych i dobrze znających zasady wiary katolickiej - duchownych i świeckich specjalistów od Kościoła, którzy spodziewali się od Franciszka, że w trakcie wizyty w Polsce i wystąpień w czasie Światowych Dni Młodzież powie coś bulwersującego, rewolucyjnego, a przynajmniej zaskakującego. Gdyby tak uczynił, wyszedłby ze swojej roli i sprzeniewierzył się nauce pozostawionej przez Chrystusa.

  Z licznych słów wypowiedzianych przez niego w ostatnich dniach każdy powinien wyłowić te, które są ważne dla niego, ale wszystkie one pochodzą wyłącznie z Ewangelii. Od żadnego księdza, a tym bardziej od papieża nie wymaga się modyfikacji ani ulepszania tego, co zawarte jest w magisterium Kościoła. Istotne jest natomiast to, które wersy Starego i Nowego Testamentu czyni on w danym momencie osią swoich homilii i jakie napomnienia temu towarzyszą. W Polsce głównym wątkiem ewangelicznych rozważań Franciszka było miłosierdzie, co było łatwe do przewidzenia nie tylko z uwagi na role związanych z Krakowem świętych Faustyny i Jana Pawła II oraz na obchodzony w Kościele Rok Miłosierdzia, ale również ze względu na aktualną sytuację międzynarodową.

  Wytrawny kaznodzieja - a takim winien być każdy następca świętego Piotra - skupia się wyłącznie na tym, co chciał swoim uczniom przekazać w uniwersalnym przesłaniu Chrystus. Nie stara się go zaś uatrakcyjnić, ani wysuwać na pierwszy plan pobocznych wątków. Jego obowiązkiem jest bowiem pozostać wiernym Ewangelii w słowie, w geście oraz w czynie.

  I taką właśnie sugestywną, pełną autentyzmu i szczerości lekcję dał nam w Polsce Ojciec Święty Franciszek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gut
   01.08.2016 18:24

   Ja też zgadzam się z abp. Stanisławem Budzikiem, że >papież Franciszek to prorok.< Ojciec Święty Franciszek nie wymaga od innych, ale od siebie - w myśl tej zasady, >że Twoje dziecko pójdzie za Twoim przykładem a nie za Twoją radą.< To co powiedziała Matka Boża Św. Teresie, >aby nie wymagać od innego chrześcijanina, aby był lepszym chrześcijaninem, traktować go spolegliwie, przymykać oko na jego braki a od siebie wymagać bycia lepszym chrześcijaninem.<

   Pamiętaj [Panie] o Twoim Słudze Papieżu, [...] wspieraj go w walce o poszanowanie praw człowieka. Daj mu Panie, siłę Piotra, miłość Jana i zapał Pawłowy. >I szlachetną nieugiętość Jakuba.<

   Kamienie - potrzebne do budowy wiary i Kościoła przyszłości:

   Bliskość
   Ciepło
   Poczucie Bezpieczeństwa
   Życzliwość
   Dobroć
   Pomoc
   Wierność
   Czujność
   Wrażliwość
   Odwaga
   Zaufanie
   Cierpliwość
   Nadzieja
   Miłosierdzie
   Ubóstwo
   Ofiara
   i w końcu
   MILCZENIE
   przed tajemnicą Tego, który OGNIEM, co nieustannie płonie.

   Ogień,s. 15

    

  • Anaja
   02.08.2016 17:21
   Nic nowego? A to co powiedział w samolocie o islamie i chrześcijaństwie??
   Dla mnie przekreślił tym wszystko co do tej pory mówił na SDM!
  • dobra rada
   05.08.2016 15:38
   Panie Bukowski, udaj się na leczenie do dobrego psychiatry! To nic złego, psychiatra tak samo lekarz jak każdy inny!
  • Stefan1
   08.08.2016 22:19
   Pan redaktor/felietonista nic nie usłyszał ze słów Franciszka? To dziwne bo jest krakusem gdzie papież Franciszek głosił to co polskiemu KK jest nie wygodne, nie po drodze. A przekazał wiele, bardzo wiele czego w tak bezpośredni sposób nie umiał przekazać JPII.
   Cóż, gdy temat poruszany komuś jest nie wygodny to lepiej nie słyszeć. Prawda? Wiem że prawda.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół