Nowy numer 17/2024 Archiwum

Papa

Papież Franciszek jest jak ojciec, którego często w naszych rodzinach brakuje. Jak małym dzieciom przypomina nam słowa - dziękuję, proszę, przepraszam, bez których runąłby świat.

Wieczorem, z okna przy ulicy Franciszkańskiej, mówi młodzieży o małżeństwie. To ich przyszłość, ale i teraźniejszość, przecież mają obok siebie rodziców - małżonków. I nagle słyszą, że świat się nie kończy, nawet kiedy w czasie ich kłótni, jak pewnie zdarzało im się to widzieć, latają i tłuką się talerze.

Najważniejsze, żeby małżonkowie, rodzice i dzieci, przyjaciele kończyli dzień, wybaczając sobie. To taki mały sakrament pojednania przypominający spowiedź. Św. przyznanie się do winy i wybaczenie jej drugiemu - największe mistrzostwo w pokonywaniu własnej dumy. Ale coś za coś, zysk z tego jest wielki. Jak podkreśla Franciszek - „Miłosierdzie jest młode”, a więc gwarantuje niestarzenie się.

Ojciec Święty zwraca uwagę na Boga przychodzącego w konkretach. W codziennych relacjach z rzeczywistymi drugimi.

Mówi o 27-letnim, nieżyjącym Maćku, chorych, cierpiących, słabych, niedocenianych, nieprzebojowych, wykluczonych, pogardzanych jako o sile Kościoła.

 Kiedyś Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” pisał tak o relacjach, potrzebie pielęgnowania uczuć i troski o słabych. Mimo upływu lat, jego książka stoi do dziś na widocznym miejscu w niejednej bibliotece. Z tego, co mówi papa Francesco, też mogłaby powstać taka książka do przypominania o tym, co jest najważniejsze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych