• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Zmarł kard. Franciszek Macharski

  mk

  dodane 02.08.2016 10:04

  Były metropolita krakowski miał 89 lat. Zmarł dziś o godz. 9.37. O jego śmierci poinformował ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej.

  Do krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego kard. Macharski trafił w niedzielę 12 czerwca. Sakramentu namaszczenia chorych swojemu poprzednikowi udzielił wtedy kard. Stanisław Dziwisz.

  Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła.

  Przyszły kardynał i pasterz diecezji krakowskiej urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował także teologię we Fryburgu w Szwajcarii.

  29 grudnia 1978 r. otrzymał nominację biskupią, dzień później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk swojego krakowskiego poprzednika - papieża Jana Pawła II, a jego uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.

  W latach 1979-1994 kard. Franciszek Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

  Na emeryturę przeszedł w 2005 roku, a jego następcą został ówczesny abp Stanisław Dziwisz. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

  - Ksiądz kardynał do dziś posługuje nam tym, kim jest, swoją cichą, ale mocną i znaczącą obecnością w naszym Kościele. Ksiądz kardynał ciągle nam posługuje, bo wyzwala w nas dobro - mówił o tym etapie życia kard. Macharskiego bp Grzegorz Ryś, podczas jubileuszu 65-lecia święceń kapłańskich byłego metropolity.

  W ostatnich latach emerytowany metropolita krakowski doznał już dwóch poważnych urazów. W 2011 roku trafił do szpitala w związku z pęknięciem kości miednicy. Dwa lata później - w grudniu 2013 roku - kardynał upadł i złamał nogę. Konieczna była operacja.

  Przypominamy znakomity wywiad kard. Macharskiego dla GN: Nie kłócę się z Bogiem

  Kardynał Dziwisz o kardynale Macharskim (dzień po operacji): Kard. Dziwisz o kard. Macharskim

  Papież Franciszek odwiedził kardynała, będąc w Polsce na ŚDM: Papież u kard. Macharskiego w szpitalu

  Ks. prał. Andrzej Fryźlewicz, osobisty sekretarz kard. Macharskiego: Zawsze służył najbardziej potrzebującym

  Kard. Kazimierz Nycz o kard. Macharskim: Jestem przekonany o jego świętości

  Kardynał Gulbinowicz wspomina zmarłego: Żyliśmy w przyjaźni

  Kardynał Dziwisz w liście do wiernych archidiecezji: Niech aniołowie zawiodą go do raju

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • andrzej
   02.08.2016 16:11
   Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie. Nasz Drogi Kardynale, odpoczywaj w Bogu. "W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś..." DZIĘKI CI ZA CAŁE TWOJE ŻYCIE I ŚWIADECTWO
  • milagros
   02.08.2016 16:42
   wieczny odpoczynek racz mu dac panie a swiatłosc wiekuista niechaj mu swieci na wieki niech aniołowie zaprowada kardynała do niebios bram
  • Santo subito
   02.08.2016 16:47
   Santo subito!!!
  • GOŚKA
   02.08.2016 16:49
   Co Jego spotkało,to Nas nie minie, on już jest w domu, My jeszcze w gościnie.Weczny odpoczynek racz mu dać Panie,niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół