Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Wracają normalne lekcje

Z decyzji ekipy rządowej, dotyczącej zniesienia egzaminów zewnętrznych na poziomie szkoły podstawowej, należy się tylko cieszyć.

Powodów jest naprawdę dużo. Nie tylko uczniowie i ich rodzice odetchną z ulgą. Także pedagodzy zaczną nareszcie uczyć nie "pod test" i "pod klucz". Koniec z tym! Wracają normalne lekcje języka polskiego!

W odstawkę pójdą takie terminy, jak plan naprawczy czy "staniny", których skala i związane z nią "widełki" zmieniały się co roku.

Ile to razy jedni o mało co nie załapali się na najwyższy poziom, a innym brakło niewiele do staninu trzeciego, aby nie pisać programu naprawczego, czyli opracowania, dlaczego są tak złe wyniki i co należy zrobić w przyszłości, aby je poprawić.

Dodajmy, że klasa szósta nie miała szans na poprawę, bo uczniowie przechodzili już do gimnazjum. To była dopiero parodia z nauczania! Bo oto program naprawczy pisany był dla kogo? Dla kolejnej klasy, która za rok będzie pisała sprawdzian? To już przecież zupełnie inny zespół klasowy, z innymi możliwościami, wynikami.

Zachęcam panią minister do dalszych odważnych działań w kontekście gimnazjum oraz liceum.

Co ciekawe, pierwsze strony arkuszy egzaminów zewnętrznych dla każdego etapu nauczania były niemal identyczne, z podobną instrukcją.

Ilu z nas pamięta maturę, podczas której trzeba było usiąść przed kilkoma pustymi kartkami i wykazać się wiedzą z lektur, poezji, a przy okazji umiejętnością zaprezentowania tej wiedzy? Teraz podane są obszerne fragmenty tekstów, na których można się oprzeć i "coś wykombinować".

Pani minister, do dzieła! Wróćmy do normalności na każdym etapie nauczania.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • g.a.
  02.06.2016 14:06
  tylko formalnie:
  sprawdzian w szóstej szkole podstawowej, choć sprawdzany na zewnątrz szkoły, nie jest (nie był)egzaminem:)
  doceń 3
 • E.
  02.06.2016 15:22
  "Ilu z nas pamięta maturę, podczas której trzeba było usiąść przed kilkoma pustymi kartkami i wykazać się wiedzą z lektur, poezji, a przy okazji umiejętnością zaprezentowania tej wiedzy?" - ja pamiętam! Na dobre oceny zdawali ją ludzie, którzy w życiu nie przeczytali książki. Czyli dokładnie tak jak teraz. Nie idealizujmy tej starej matury...
 • Anaja
  02.06.2016 16:00
  Redaktor trafił w samo sedno!
  doceń 2

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy