Nowy Numer 8/2018 Archiwum

"Mocno krytyczna" opinia KE o Polsce

Według unijnych źródeł opinia o stanie praworządności w Polsce nie da przełomu.

Komisja Europejska przyjęła w środę opinię o zagrożeniach dla praworządności w Polsce - wynika z nieoficjalnych informacji.

Według unijnych źródeł, opinia jest "mocno krytyczna"; jej treść będzie poufna.

Timmermans, który od stycznia prowadzi z Polską dialog w ramach procedury ochrony praworządności, zdał komisarzom relację z ostatnich kontaktów z polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK.

We wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej Timmermansa z premier Beatą Szydło, ale - jak twierdzą źródła - nie przyniosła ona przełomu i nie przekonała wiceszefa KE do zmiany projektu krytycznej opinii o Polsce.

Według nieoficjalnych informacji polskie władze będą mieć dwa tygodnie na to, by ustosunkować się do opinii

Jeżeli wskazane problemy nie zostaną rozwiązane, to kolejnym etapem procedury jest wydanie przez KE zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • Maluczki
  01.06.2016 15:34
  No to w Gościu strzelają szampany!
  doceń 0
 • teżgość
  01.06.2016 16:12
  Te "mocno krytyczne" opinie KE NIEWĄTPLIWIE dotyczą Trybunału Konstytucyjnego z jego przewodniczacym "na czele ! Nb. w tym przypadku skrót "TK "przypomina "TW " :)
  doceń 4
 • sp
  01.06.2016 16:29
  Niech się zdecydują wreszcie, czy chodzi im o władzę ludu (DEMOKRACJA), czy o rządy prawników nad ludem (PRAWORZĄDNOŚĆ). I kto ma w końcu władzę: ludowy Mateusz z KOD, czy boski Andrzej z TK? Bo, że w Polsce komisarze Eurosojuza nie namaścili obecnego Rządu i dlatego jest on samozwańczy i obrazoburczy, to już wiemy doskonale...
  doceń 3
 • STEFAN
  01.06.2016 16:58
  Ciekawe z jakiego powodu na Interii komentarze do artykułu o opinii KE są zablokowane? Komu przeszkadzają? Od pewnego czasu obserwuję to w przypadku kontrowersji związanych z posunięciami PIS.
  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy