Nowy numer 16/2018 Archiwum

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od mięsa?

To praktyczne pytanie zadaje sobie część wiernych.

Co do zasady wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi liturgiczna uroczystość. Oktawa Bożego Ciała nie ma takiej rangi, więc post od mięsa obowiązuje. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których biskup danej diecezji wydałby dyspensę. Tak było w minionym roku w wielu diecezjach na terenie kraju, gdy wielu biskupów wydało dyspensę dla swoich diecezjan ze względu na zwyczaj urządzania w długi weekend spotkań, którym często towarzyszy przyrządzanie potraw (także mięsnych) na grillu.

Warto pamiętać, że taka dyspensa ma charakter terytorialny - odnosi się do terenu danej diecezji.

Informację odnośnie ewentualnej dyspensy (jeśli została wydana) w diecezji na terenie której przebywasz, najprawdopodobniej znajdziesz na stronie internetowej diecezji.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • Gość
  16.06.2017 13:35
  Relatywizm moralny, uznaje, że różni ludzie mogą podlegać odmiennym wymaganiom moralnym.
  doceń 2
 • wojtasek
  16.06.2017 14:29
  Gdzie tu sens - w Katowicach nie można mięsa jeść, a w Bytomiu już można (inna diecezja). Mało tego w Bytomiu są dwie diecezje, czyli w tym samym mieście jedni grzeszą, a drudzy już nie? W tamtym roku biskup katowicki dał dyspensę, a w tym roku nie dał? Czy tegoroczny piątek jest mniej odświętny od zeszłorocznego?
 • Gość
  17.06.2017 07:17
  no i wychodzi to co zawsze...bardzo religijni katolicy nie wiedza w co wierza...Boze Cialo kard Nycz ..."Jezus ma twarz uchodzcy"...poszczacy katolicy niechca przyjac uchodzcow...taka jest nasza wiara...
 • zamieszanie
  19.06.2017 09:15
  (Izajasza 58:5-7) Czyż taki miałby być post, który wybieram — taki jak dzień, w którym ziemski człowiek trapi swą duszę? W którym zwiesza głowę jak sitowie oraz podściela sobie wór i popiół? Czyż to nazywasz postem i dniem godnym upodobania Jehowy? 6 „Czyż post, który ja wybieram, nie jest taki: Rozwiązać pęta niegodziwości, rozerwać wiązadła przy drążku jarzma i puścić wolno zdruzgotanych, i żebyście złamali każdy drążek jarzma? 7 Czy nie chodzi o to, byś udzielił swego chleba głodnemu i żebyś uciśnionych, bezdomnych wprowadził do swego domu? Żebyś, widząc kogoś nagiego, okrył go i żebyś się nie chował przed własnym ciałem? Na uczniów Chrystusa nie nałożono powinności poszczenia w określone dni; poszczenie jest sprawą dobrowolną, pozostawioną własnej decyzji. W chrześcijaństwie znane są obowiązkowe posty, zostały one jednak wprowadzone jedynie przez ludzi. Za czasów proroka Izajasza nie byłoby zastrzeżeń do samorzutnie podjętych postów „domu Jakuba”, gdyby je zachowywano w dobrej intencji i ze szczerych pobudek. Przypomnijmy wszakże, co działo się w „domu Jakuba” podczas postów lub przed i po tych okresach: Dochodziło do kłótni i sporów, wymyślano sobie nawzajem podniesionym głosem, a nawet bito innych „niegodziwą pięścią”. Formalistyczne poszczenie i umartwianie się na pewno nie mogło służyć za parawan ukrywający wszystkie takie niegodziwości przed przenikliwymi oczami Jehowy Boga. Nic więc dziwnego, że wydawał się On nie widzieć ich postów, czyli że nie zwracał na nie żadnej uwagi!

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama