Nowy numer 13/2024 Archiwum

Cała Polska uwielbia

Kilkadziesiąt inicjatyw, podczas których modlitwie uwielbienia towarzyszy muzyka, odbywa się w Polsce w Boże Ciało.

Tradycję organizowania koncertów uwielbienia w Boże Ciało zapoczątkował perkusista Skaldów Jan Budziaszek, który 13 lat temu stworzył w Rzeszowie imprezę pod hasłem „Jednego Serca Jednego Ducha”. Od tej pory co roku przyciąga ona wielotysięczny tłum ludzi pragnących uwielbiać Boga śpiewem. Również i w tym roku znakomici muzycy pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego zgromadzą się w Rzeszowie. Wystąpią m.in. Beata Bednarz, Ryszard Rynkowski, Lidka Pospieszalska i New Life'm.

W tę tradycję wpisują się też od sześciu lat odbywające się w Mysłowicach ekumeniczne imprezy pod hasłem „Bądź jak Jezus”. Gwiazdą tegorocznego koncertu uwielbienia będzie australijski zespół For King&Country, dwukrotny laureat nagrody Grammy. Ale nie zabraknie też rodzimych muzyków chrześcijan. Wystąpią m.in. niemaGOtu, La Pallotina, God's Property i zwycięzca chrześcijańskiego Koncertu Debiuty 2016 – hip-hopowie Muode Koty.

Ubiegłoroczny zwycięzca Debiutów, zespół Soudarion, zagra za to podczas III Warszawskiego Uwielbienia na Pradze. – Ta impreza jest wydarzeniem integrującym mieszkańców Warszawy, promującym muzykę chrześcijańską, a przede wszystkim dającym przestrzeń na modlitwę i pogłębienie wiary. Jest również odpowiedzią na potrzebę rozwoju kultury na prawym brzegu Wisły – mówi Michał Guzek z Fundacji Chrześcijańskie Granie, współorganizującej uwielbienie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 w bazylice księży Salezjanów przy ul. Kawęczyńskiej 53.

Więcej informacji o odbywających się w Polsce koncertach uwielbienia można znaleźć na stronie: koncerty.chrzescijanskiegranie.pl.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego