Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rzeź w Bieszczadach

80 km górami, z Komańczy do Ustrzyk Górnych. Już wkrótce XIII Bieg Rzeźnika.

Bieg Rzeźnika to impreza, której ani biegaczom, ani miłośnikom gór przedstawiać nie trzeba. Organizowany po raz trzynasty, kultowy już rajd prowadzi trasą od Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny do Ustrzyk Górnych. Trasa ma długość prawie 80 km, a limit czasu wynosi 16 godzin. Ukończenie Rzeźnika stanowi marzenie niejednego turysty i punkt honoru polskich ultramaratończyków.

Bieg Rzeźnika to jednak nie jest typowy ultramaraton - tutaj nikt nie jest samotną wyspą i nie walczy się o indywidualny wynik. Startuje się w parach. I, aby móc pochwalić się ukończeniem Rzeźnika, na mecie w Ustrzykach trzeba zameldować się z partnerem lub partnerką, z którą startuje się z Komańczy. Jak dotąd rekord trasy należy do Przemysława Sobczyka i Kuby Wiśniewskiego i wynosi poniżej 7:54:04.

Uczestnicy biegu wystartują w piątek, 27 maja 2016  o wschodzie Słońca (godzina 3:00) z Komańczy. Zwycięzców na mecie w Ustrzykach Górnych można spodziewać się między godziną 11 a 12 w piątek, 27 maja. Serdecznie zapraszamy wszystkich przebywających w długi weekend w Bieszczadach do kibicowania, zarówno w Ustrzykach jak i na całej trasie Biegu. Jeśli wędrując po bieszczadzkich szlakach spotkanie ledwie żywych biegaczy, uśmiechnijcie się do nich i zmobilizujcie do dalszego biegu. Kilka dobrych słów zawsze pomaga w sytuacji, gdy bolą wszystkie mięśnie, palce w stopach i pięty są poobcierane, a w bidonie kończy się woda lub napój izotoniczny!

"Gość Niedzielny" jest patronem medialnym XIII Biegu Rzeźnika. Z Komańczy wystartują też nasi redakcyjni koledzy: Piotr Sudoł i Paweł Lis. Kibicujemy im, żeby cali, zdrowi i szczęśliwi (no i obowiązkowo sponiewierani trudami trasy) dotarli na metę!

Poniżej prezentujemy relacje filmową z Rzeźnika 2015:

Bieg Rzeźnika 2015 (official)
telewizjabeskid

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera