Nowy numer 13/2024 Archiwum

Co wiedział Jezus

„Młody Mesjasz” dotyka problemu boskości Jezusa, czyli sedna tajemnicy Wcielenia.

„Młody Mesjasz” Cyrusa Nowrasteha, który właśnie wszedł na ekrany kin w Polsce,  nie jest wbrew deklaracjom twórców pierwszym filmem o dzieciństwie Zbawiciela. Jezus pojawiał się najczęściej w filmach opowiadających o życiu Maryi czy św. Józefa.   

"Młody Mesjasz" dotyka problemu boskości Jezusa, czyli sedna tajemnicy Wcielenia. Przez kilka pierwszych wieków na ten temat trwały w Kościele ożywione dyskusje. Czy od samego początku, jeszcze jako dziecko, syn Maryi i Józefa wiedział, że jest Synem Bożym? Czy wiedzę tę nabywał stopniowo, a jeżeli tak, to skąd ją czerpał?

Ewangelie nie pozostawiają wątpliwości, że Jezus w pełni zdawał sobie sprawę z tego, że jest Synem Bożym. „Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” – odpowiada dwunastoletni Jezus na pytanie Maryi i Józefa, kiedy po trzech dniach poszukiwań odnaleźli Go w świątyni.

Akcja filmu rozpoczyna się w Egipcie, gdzie od siedmiu lat przebywa Święta Rodzina. W pierwszej scenie filmu widzimy Jezusa, który bawi się ze swoją kuzynką.

– Bawisz się z dziewczynkami, dzieciaczku – kpi z niego inny chłopiec. Przewraca Jezusa  i zaczyna okładać pięściami. Dziewczynka ostro interweniuje, chłopiec ucieka, uderza głową o kamień i umiera. Rodzice zmarłego winią o to Jezusa, który ostatecznie przywraca go do świata żywych. Zostaje oskarżony o czary. To przykład jednego z cudów jakich dokonuje w filmie Jezus będąc dzieckiem.

Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści „Chrystus Pan. Wyjście z Egiptu” Anne Rice, która wykorzystała w niej  wątki Ewangelii Dzieciństwa Tomasza i innych apokryfów. Napisała tę powieść w 2005 roku, kiedy nawróciła się na katolicyzm, bo wcześniej była zdeklarowaną ateistką. Była już wówczas sławną pisarką, autorką m.in. głośnego „Wywiadu z wampirem”, pierwszej powieści wampirycznego cyklu. Wkrótce też chrześcijaństwo porzuciła.

Filmowi można byłoby darować fikcyjne perypetie młodego Jezusa i jego rodziny, które zrodziły się w fantazji twórców, ale wątpliwości budzi niezgodne z biblijnymi przekazami potraktowanie sprawy Jego boskości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza