Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sondaż: telewizja wciąż głównym źródłem informacji

Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł; dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych informacji jest ważny, ale tylko co piąty byłby skłonny za nie płacić - wynika z sondażu TNS Polska.

Głównym źródłem informacji dla 71 proc. Polaków są telewizyjne programy informacyjne. W ubiegłym roku to źródło informacji wskazało 81 proc. badanych, czyli o 10 punktów procentowych więcej niż obecnie - zwraca uwagę ośrodek.

Z portali informacyjnych, które są drugim najpopularniejszym źródłem informacji, korzysta 29 proc. Polaków (o 4 p.p. mniej niż przed rokiem). Respondenci uzyskują też informacje od rodziny, przyjaciół oraz znajomych (24 proc., o 1 p.p. więcej niż w 2015 r.), z radia (16 proc., spadek o 8 p.p.) lub wydanej na papierze prasy codziennej (15 proc., o 5 p.p. mniej niż w 2015 r.).

Portale informacyjne cieszą się większą popularnością wśród osób młodych (w wieku 15-39 lat), niż wśród starszych (w wieku 40 i więcej lat). Podobnie jest w przypadku serwisów społecznościowych i forów internetowych - są one zdecydowanie częstszym źródłem informacji dla osób w wieku 15-29 lat niż starszych - wskazuje TNS Polska.

Według sondażu dla zdecydowanej większości Polaków (83 proc.) dostęp do wiarygodnych informacji jest ważny. Ośrodek podkreśla jednocześnie, że im wyższe wykształcenie, tym częstsze przekonanie o tym, że taki dostęp jest istotny.

Z ankiety wynika jednak, że tylko jedna piąta (20 proc.) Polaków byłaby gotowa płacić za dostęp do wiarygodnych informacji, a 11 proc. zapłaciłoby nie więcej niż 5 zł. Zdecydowana większość (81 proc.) jest przeciwna płaceniu za wiarygodne informacje.

Według ośrodka ponad połowa Polaków deklaruje, że interesuje się niemal wszystkim: zarówno kulturą i rozrywką (65 proc.), polityką krajową (59 proc.), sportem (56 proc.), gospodarką (54 proc.), pracą i edukacją (54 proc.), nauką i techniką (54 proc.), jak i polityką światową (50 proc.).

Sondaż zwraca uwagę, że w porównaniu z ub. rokiem w 2016 r. zmalała liczba osób zainteresowanych poszczególnymi tematami, m.in. takimi jak: praca i edukacja (7 punktów różnicy), kultura i rozrywka (4 p.p. różnicy), a także gospodarka (4 p.p. różnicy).

Podobnie jak przed rokiem mężczyźni częściej niż kobiety deklarują zainteresowanie niemal wszystkimi obszarami tematycznymi. Panie częściej niż panowie interesują się kulturą i rozrywką, natomiast temat pracy i edukacji jest tak samo ciekawy dla jednych, jak i dla drugich - zauważa TNS Polska. Większe zainteresowanie poszczególnymi tematami przejawiają osoby z wyższym wykształceniem niż pozostali badani - dodaje.

TNS Polska przeprowadził badanie między 4 a 9 marca 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama