• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Indeksy już na nich czekają

  mak

  dodane 02.04.2016 15:20

  Karolina Serwońska z diecezji rzeszowskiej zwyciężyła w finale XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej.

  Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku współorganizatorem jest inna diecezja. Obowiązek przeprowadzenia XXVI edycji wzięła na siebie diecezja łowicka.

  Do kompleksu hotelowo-kongresowego w Ossie niedaleko Białej Rawskiej przyjechali reprezentanci wszystkich diecezji - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

  Wczoraj pisali test. Dzisiaj rano po Mszy św. w sanktuarium w Białej Rawskiej ogłoszono nazwiska 10 laureatów, którzy w sali kongresowej ośrodka w Ossie przystąpili do etapu ustnego. Pozostałych 112 finalistów było widzami ostatecznej rozgrywki.

  Po zsumowaniu punktów z etapów pisemnego i ustnego okazało się, że zwyciężyła Karolina Serwońska, reprezentująca diecezję rzeszowską. Drugie miejsce przypadło Annie Mazur z diecezji tarnowskiej, a trzecie - Marcinowi Mydlakowi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

  Do etapu szkolnego olimpiady przystąpiło 17 tys. uczniów. Uczestników finału ogólnopolskiego wyłonił etap diecezjalny. Hasło tegorocznej olimpiady: "Święty Jan Paweł II  - wychowawca młodych pokoleń" nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. poświęconej tematyce wychowania.

  Nagrody i dyplomy laureatom, finalistom oraz opiekunom uczniów wręczali m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial i ks. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.

  Laureaci pierwszych trzech miejsc pojadą na pielgrzymkę do Włoch. Pozostali z pierwszej dziesiątki otrzymali sprzęt RTV. Wszystkich obdarowano książkami i lalkami w strojach łowickich oraz jabłkami, z których słynie teren diecezji łowickiej. Dodatkowo rozlosowano nagrody w postaci elektroniki użytkowej.

  Zwyciężczyni K. Serwońska, uczennica I klasy LO w Bieczu, odebrała jeszcze jedną wyjątkową nagrodę - dużą łowicką wycinankę składającą się z 5 tys. elementów.

  OTK ma status olimpiady przedmiotowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Laureaci i finaliści wywalczyli sobie indeksy na wybrane kierunki kilku uczelni wyższych w Polsce.

  Najwięcej miejsc czaka na nich na UKSW. - Mogą studiować praktycznie na wszystkich wydziałach. Dziekani wydziałów świeckich dali się przekonać, że mają przed sobą ludzi z pasję. Taki człowiek niekoniecznie musi być teologiem. Może być dobrym prawnikiem, historykiem czy absolwentem administracji - mówi ks.Tomasik.

  Uczestnicy chwalili bardzo dobrą organizację finału. Złożyła się na to praca wolontariuszy i księży z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej.

  Wsparcie okazali sponsorzy, lokalne samorządy, wszystkie starostwa, których siedziba leży na terenie diecezji łowickiej, oraz samorząd woj. łódzkiego.

  Pobyt w ośrodku w Ossie był możliwy dzięki dzięki życzliwości Małgorzaty Chechlińskiej, prezesa Zarządu Grupy Trip.

  Lista laureatów XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej

  I miejsce - Karolina Serwońska, diecezja rzeszowska
  II miejsce - Anna Mazur, diecezja tarnowska
  III miejsce - Marcin Mydlak, diecezja zamojsko-lubaczowska
  IV miejsce - Katarzyna Baran, diecezja sandomierska
  V miejsce - Daniel Kędziora, diecezja opolska
  VI miejsce - Kacper Słodki, diecezja łowicka
  VII miejsce - Anna Siemieńska, archidiecezja przemyska
  VIII miejsce - Daniel Krzywda, archidiecezja katowicka
  IX miejsce - Katarzyna Mroczek, diecezja warszawsko-praska
  X miejsce - Katarzyna Zielińska, diecezja radomska

    Laureaci XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej
  Marcin Kowalik /Foto Gość

  Znane jest już hasło kolejnej edycji olimpiady: "Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca". Nawiązuje do stulecia objawień fatimskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół