Prezydent Duda w USA o TK

dodane 30.03.2016 18:06

PAP |

Problem z Trybunałem Konstytucyjnym zaczął się od "skoku na TK" poprzedniej ekipy rządowej - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas debaty w National Press Club w Waszyngtonie. Zapewnił, że ta kwestia nie zagraża niezawisłości sądów Polsce.

Prezydent Duda w USA o TK   PAP/Jacek Turczyk Prezydent podczas spotkania-debaty z dziennikarzami, ekspertami i dyplomatami

Andrzej Duda podczas debaty w gronie ekspertów waszyngtońskich think tanków oraz polskich i amerykańskich dyplomatów był pytany o kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczył, że sprawa TK nie jest - przynajmniej nie w głównej mierze - problemem prawnym.

"Powstał on w wyniku całego szeregu niedopełnień w naszym systemie prawnym - także i w konstytucji - szeregu luk, czyli elementów, które nie dają odpowiedzi na pewne pytania i dlatego pozwalają na działania, które nastąpiły" - stwierdził prezydent.

Po drugie - przekonywał - problem ten nie dotyczy władzy sądowniczej w Polsce, ale Trybunału Konstytucyjnego. "Władza sądownicza działa. Chcę zapewnić, że nie ma jakiegokolwiek oddziaływania na system sądownictwa w Polsce, które mogłoby w jakimkolwiek stopniu naruszać jego niezależność czy niezawisłość sądów" - podkreślił prezydent.

Według prezydenta problem z TK pojawił się, gdy w ubiegłym roku odchodząca koalicja rządowa PO-PSL wybrała "w ostatniej chwili" w październiku pięciu nowych sędziów TK. "Od tego rozpoczął się cały konflikt. Zaczął się od tego, że próbowano dokonać skoku na TK, co zostało zanegowane przez ówczesną opozycję, a obecnie obóz rządzący" - dodał prezydent.

Jak podkreślił, te działania poprzedniego rządu "naruszały zasady demokratyczne, pluralizm w Trybunale, a przede wszystkim równowagę władz w państwie".

"Podejmujemy w kraju wszelkie działania, by ten polityczny kryzys rozwiązać. Jest opinia Komisji Weneckiej, która jest przedmiotem analizy, która będzie implementowana do polskiego systemu prawnego" - powiedział prezydent.

Wyraził opinię, że "należy też rozważyć zmianę art. 8 konstytucji, by trochę odpolitycznić TK w tym znaczeniu, by wybór sędziów był bardziej niezależny od decyzji polityków".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | ANDRZEJ DUDA, DYPLOMACJA, PAP, PRAWO, PREZYDENT, USA

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 _jasiek 31.03.2016 09:16
Nie wiem, czy bardziej jest pan monotematyczny, czy niemerytoryczny?
Plusów: 2 MarianNowak 31.03.2016 00:07
Prezydent Duda mija się z prawdą w przedmiocie implementacji opinii Komisji Weneckiej - jeśli się zważy na stanowisko w tej sprawie wyrażone przez głownego decydenta J. Kaczyńskiego
Plusów: 1 Gość 30.03.2016 23:24
Niezalogowany użytkownik A niby dlaczego jest "na straconej pozycji" ?
Plusów: 1 patrianostralex 30.03.2016 20:45
Niezalogowany użytkownik Trzeba się tłumaczyć hegemonowi, jak się jest jego lennikiem. Ale nie udawajmy, że jest inaczej.

wszystkie komentarze >