• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Prokuratura sprawdza niepublikowanie wyroku TK

  PAP

  dodane 21.03.2016 17:01

  Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło ponad 100 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK. Wpływają kolejne, prowadzimy czynności sprawdzające - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prokuratury.

  Według prok. Michała Dziekańskiego, który jest rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, do tej jednostki wpływają zawiadomienia od obywateli. "Zarejestrowaliśmy ich ponad 100, a każdego dnia wpływają kolejne. Trwają czynności sprawdzające, które poprzedzają decyzję, czy wszcząć śledztwo, czy tego odmówić" - dodał. Według niego postępowanie sprawdzające jest prowadzone pod kątem przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego i na szkodę interesu publicznego. Grozi za to do 3 lat więzienia.

  9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których skład TK powinien być 15-osobowy, a TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu.

  Według rządu "komunikat TK" nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i nie można tego komunikatu opublikować. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że Trybunał nie wydał wyroku i słusznie się go nie publikuje, bo TK był niewłaściwie obsadzony i nie orzekał - a powinien - na podstawie ustawy o Trybunale, lecz wprost na podstawie konstytucji.

  Sędziowie TK działali bezprawnie, ich tzw. orzeczenie nie ma mocy prawnej i nie jest wiążące; gdyby premier Beata Szydło zdecydowała się na jego publikację, mogłaby stanąć przed Trybunałem Stanu - mówił minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

  Prezes TK Andrzej Rzepliński podkreślał, że wyrok musi być opublikowany w Dzienniku Ustaw. Wydaje go prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.

  O przyczyny niepublikowania wyroku prezes RCL Jolantę Rusiniak pytał w zeszłym tygodniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. RPO podkreślił, że stosownie do art. 190 ust. 2 konstytucji, orzeczenia TK podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, podobny wniosek płynie z ustawy z 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych, z której wynika, że ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe. "Na organie wydającym dziennik urzędowy spoczywa więc prawny obowiązek ogłoszenia aktu normatywnego, w tym także orzeczenia TK" - dodał Bodnar.

  "Istotne znaczenie ma treść art. 105 ust. 2 ustawy o TK, który przewiduje, że ogłoszenie orzeczeń Trybunału zarządza prezes TK" - napisał. "Z powyższego w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że ustawodawca nie pozostawił decyzji o publikacji wyroku TK swobodnemu uznaniu prezesa Rządowego Centrum Legislacji, ani ocenie prezesa Rady Ministrów" - podkreślił Bodnar.

  W początkach stycznia br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. "zaniechania niezwłocznego ogłoszenia" przez prezes Rady Ministrów i pracowników RCL wyroku TK z 3 grudnia ws. czerwcowej ustawy o TK. Uznano, że w dniu ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, 16 grudnia, "odpadły przesłanki stanowiące znamiona przestępstwa" i "doszło do wypełnienia obowiązku związanego z publikacją wyroku, a nadto odpadł element zagrożenia dla interesu publicznego.

  Prokuratura oceniła wtedy, że "z obowiązujących przepisów wynika obowiązek niezwłocznego ogłoszenia orzeczeń TK". "Regulacje prawne zakazują dopuszczania się jakiejkolwiek, nawet +uzasadnionej+ zwłoki w zakresie publikacji aktów normatywnych" - podano. Śledztwo wszczęto po 10 zawiadomieniach, m.in. PO i Nowoczesnej, według których nieopublikowanie wyroku jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień służbowych i działania na szkodę interesu publicznego - za co grozi do trzech lat więzienia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • sedzia
   21.03.2016 18:54
   zwracam uwagę ze nie ma żadnego wyroku, jest tylko opinia sędziów TK wydana w niepełnym składzie. Taką opinię mogą sobie ogłosić za własne pieniądze w Gazecie Wyborczej
  • Yanosh
   22.03.2016 00:14
   Rząd PO-PSL nie wykonał kilkadziesiąt wyroków Trybunału Konstytucyjnego !! Gdzie był wtedy prezes Rzepliński by protestować? Gdzie byli ludzie, którzy złożyli TERAZ swoje protesty w prokuraturze ????
  • Jadwiga
   22.03.2016 11:17
   Ten trybunał tak się rozpędził ze chce skazać i zdetronizować premiera wybranego w wyborach przez naród. Mam nadzieje ze to draństwo trybunalskie zostanie rozwiązane i sprawy przekazane do sadu najwyższego.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół