GN 20/2018 Archiwum

Handel z solidnym partnerem

Niemiecki przemysł nie ukrywa, że chce zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

- Rosja była zawsze, nawet jako ZSRR w najgorszych czasach zimnej wojny, solidnym partnerem – powiedział Sigmar Gabriel. Niemiecki minister gospodarki powiedział wprost, że będzie walczył o zniesienie sankcji nałożonych na Rosję i rozwijał te rodzaje handlu, których zakazy nie obejmują. W Europie nie brak polityków sympatyzujących z Moskwą, ale dotychczas tak prorosyjskie deklaracje składali raczej ci egzotyczni europosłowie w rodzaju członków włoskiej Ligi Północnej. Teraz Moskwę wsparł człowiek reprezentujący interesy przemysłu z kraju rządzącego de facto Unią Europejską.

Niemiecki przemysł od początku był niezadowolony z pogorszenia relacji z Rosją. Na handlu z tym krajem zarabia wiele firm zza Odry, niemieckie przedsiębiorstwa są zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2, a minister Gabriel nie ukrywa zainteresowania integracją gospodarczą „od Lizbony do Władywostoku”. Niemcy nie są tu zresztą jakimś szczególnym wyjątkiem. Przypomnijmy tylko, że rurociąg na dnie Bałtyku mają razem z nimi budować firmyz Austrii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. I nie jest tu zbyt dużą przeszkodą ani konflikt na Ukrainie, który przecież dawno zszedł z czołówek gazet, ani na przykład toczący się na oczach świata proces Nadiji Sawczenko, która w oczekiwaniu na wyrok rosyjskiego sądu prowadzi kolejną już głodówkę.

Warto o tym wszystkim pamiętać, kiedy demokraci z Zachodu podejmują interwencje na rzecz przywrócenia państwa prawa w środkowoeuropejskim kraju, który w ugodzie z Rosją może przeszkadzać.

« 1 »
oceń artykuł
 • myśliwy
  18.03.2016 18:46
  Bardzo jestem ciekawy jakie doświadczenia biznesowe ma Jakub Jałowiczor? A może jest przynajmniej solidnie wykształconym ekonomistą? A rozmawiał - przynajmniej - z polskimi biznesmenami (np. firmami transportowymi) o tym, jak się robi interesy i gdzie od lat mozolnie buduję relacje handlowe?

  Nie?

  Aha, teraz rozumiem, dlaczego nie ma wstydu pisać o sprawach, których nie rozumie. To mu daje pełną swobodę.
  doceń 4
 • Barbara
  19.03.2016 23:50
  Pytanie do "Myśliwego": czy ty polujesz z Komoruskim?
  doceń 0
 • myśliwy
  21.03.2016 08:13
  @ Barbaro,
  z przyjemnością objaśnię nick, którym się posługuję: myśl-i-wy.

  Nie wiem, kogo masz na myśli, pisząc Komoruski; ale to ciekawe, że interesują Cię polowania.

  Poluję na głupotę. Jest jej mnóstwo, pod każdym szyldem. Często głupota występuje z bigoterią.
  doceń 3
 • jurek
  23.03.2016 11:11
  Biznesmeni nie są od moralizowania tylko od rozwijania swoich firm. Nie można im zarzucać tego, że chcą robić interesy opłacalne. Od stawiania dylematów moralnych czy uprawiania polityki sa inni.
  Wszystko podlega kalkulacji - i tu ważna uwaga dla naszych polityków: z jednej strony domagają się dalej twardego kursu wobec Rosji / a na wadze jako korzyść dla np. Niemiec (bo przecież na sankcjach to oni także bardzo dużo tracą) co?? wyzywanie ich, budowanie frontu niezgody na pomoc w rozwiązywaniu ich problemów?
  doceń 1