Kukiz'15 komentuje wyrok TK

dodane 09.03.2016 17:50

PAP |

Jedynym wyjściem po środowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o TK jest zmiana konstytucji - ocenili politycy klubu Kukiz'15.

Kukiz'15 komentuje wyrok TK   JACEK ZAWADZKI /Foto Gość Sejm RP

"Trybunał Konstytucyjny zawiązał właśnie - po Platformie Obywatelskiej i Prawie i Sprawiedliwości - trzeci już węzeł gordyjski, z którego jedynym wyjściem jest zmiana konstytucji" - mówił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza, komentując środowe orzeczenie TK.

"Albo wszystkie stronnictwa sejmowe się opamiętają i w końcu się dogadają co do tego, jak konstytucja ma być zmieniona, albo czeka nas niestety trwały, długotrwały, ciężki kryzys państwa prawa" - dodał inny polityk klubu Kukiz'15 Jacek Wilk.

Poseł nawiązał też do wypowiedzi premier Beaty Szydło, która we wtorek powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa"; oświadczyła też, że nie może łamać konstytucji, publikując taki dokument. W ocenie posła Wilka decyzja TK to jest wyrok.

"W każdej procedurze, czy to karnej, cywilnej, administracyjnej, nawet jeżeli ktoś ma fundamentalne zastrzeżenia co do wyroku - z powodu np. jego nieodpowiedniej procedury czy nawet składu sędziowskiego - to on ma domniemanie prawomocności, dopóki nie zostanie uchylony przez inny organ" - zaznaczył.

Według Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz'15) jeśli rząd nie będzie chciał opublikować wyroku i uzasadnienia TK, nastąpi "kolejne stadium kryzysu konstytucyjnego". Jak ocenił, nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z konstytucją i "paraliżuje Trybunał". Jednak - jak mówił - jeśli Trybunał orzeka tylko na podstawie konstytucji, pomijając ustawę, a jednocześnie tę konstytucję łamie, to pozwala stawiać tezę, że Trybunał również w tej chwili jest zaangażowany w ten spór konstytucyjny.

Rzymkowski podkreślił, że marzeniem jego ugrupowania jest odpolitycznienie TK.

Klub Kukiz'15 przygotował swój projekt zmiany konstytucji. Przewiduje on wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | KUKIZ'15, PAP, PARTIE, PRAWO, TK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 _jasiek 10.03.2016 09:14
Nie jest nawet wyrokiem, to opinia p. Rzeplińskiego i podporządkowanych mu 9 osób. A poza tym inna koncepcja trójpodziału władzy: Trójpodział władzy to według nich: PO - Nowoczesna - PSL.
Plusów: 3 abwin 10.03.2016 00:52
Wyrok TK został podjęty z naruszeniem prawa, więc nie jest prawomocny. Ponadto TK w składzie odziedziczonym po rządach PO-PSL jest ciałem politycznym, co jest sprzeczne z zasadą niezawisłości.
Plusów: 1 yt 09.03.2016 22:55
Niezalogowany użytkownik Popieram. Mamy bezsensowny ustrój i konstytucję napisaną zupełnie fatalnie (przykład: brak zasady, że prawo nie działa wstecz - jak to w ogóle mogło przejść w państwie cywilizacji podobno łacińskiej?). Trzeba jeszcze zmienić ordynację wyborczą, zmienić zasady finansowania partii politycznych, odciąć media od finansowania z budżetu i uwolnić rynek. Wszystko runie w pierwszej chwili - ale na zgliszczach zbuduje się nowe, a póki co to jest Babilon.
Plusów: 3 _jasiek 09.03.2016 22:54
Szkoda, że pan Nowak nie wie, że TK obija się nieprzyzwoicie i na swojego odpowiednika z Karlsruhe prezentuje się wręcz żałośnie.

wszystkie komentarze >