• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Kukiz'15 komentuje wyrok TK

  PAP

  dodane 09.03.2016 17:50

  Jedynym wyjściem po środowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o TK jest zmiana konstytucji - ocenili politycy klubu Kukiz'15.

  "Trybunał Konstytucyjny zawiązał właśnie - po Platformie Obywatelskiej i Prawie i Sprawiedliwości - trzeci już węzeł gordyjski, z którego jedynym wyjściem jest zmiana konstytucji" - mówił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza, komentując środowe orzeczenie TK.

  "Albo wszystkie stronnictwa sejmowe się opamiętają i w końcu się dogadają co do tego, jak konstytucja ma być zmieniona, albo czeka nas niestety trwały, długotrwały, ciężki kryzys państwa prawa" - dodał inny polityk klubu Kukiz'15 Jacek Wilk.

  Poseł nawiązał też do wypowiedzi premier Beaty Szydło, która we wtorek powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa"; oświadczyła też, że nie może łamać konstytucji, publikując taki dokument. W ocenie posła Wilka decyzja TK to jest wyrok.

  "W każdej procedurze, czy to karnej, cywilnej, administracyjnej, nawet jeżeli ktoś ma fundamentalne zastrzeżenia co do wyroku - z powodu np. jego nieodpowiedniej procedury czy nawet składu sędziowskiego - to on ma domniemanie prawomocności, dopóki nie zostanie uchylony przez inny organ" - zaznaczył.

  Według Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz'15) jeśli rząd nie będzie chciał opublikować wyroku i uzasadnienia TK, nastąpi "kolejne stadium kryzysu konstytucyjnego". Jak ocenił, nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z konstytucją i "paraliżuje Trybunał". Jednak - jak mówił - jeśli Trybunał orzeka tylko na podstawie konstytucji, pomijając ustawę, a jednocześnie tę konstytucję łamie, to pozwala stawiać tezę, że Trybunał również w tej chwili jest zaangażowany w ten spór konstytucyjny.

  Rzymkowski podkreślił, że marzeniem jego ugrupowania jest odpolitycznienie TK.

  Klub Kukiz'15 przygotował swój projekt zmiany konstytucji. Przewiduje on wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: KUKIZ'15, PAP, PARTIE, PRAWO, TK

  Zobacz także

  • Kris
   09.03.2016 18:30
   Hmm ciekawe, bardzo ciekawe. Miałem jednak na studiach ks.prof. który mawiał :" człowiek lub grupa ludzi gdy złe decyzje podejmą na początku, muszą długo, bardzo długo udowadniać nie tylko nam lecz i temu który sądzi niewidoczny że ich decyzje były li tylko błędem niewiedzy". Te słowa pozostały mi w pamięci mimo już 17 lat od ich wypowiedzenia. I tak myślę czy stowarzyszenie czy jak tam Kukiz15 się zwie ma prawo moralne nauczać skoro wielu z nich swą moralnością nauk Bożych za swe przyjmować nie powinni. A zatem jak w państwie na wskroś katolickim mogą używać słów wzniosłych samemu do nich się nie stosując?
  • MarianNowak
   09.03.2016 19:26
   Szkoda, że pan Rzymkowski nie wie, że TK jest właśnie po to ustanowiony, żeby rozstrzygać spory konstytucyjne i bez jego zaangażowania w nie - moglibyśmy tylko mówić o bezczynności trybunału.
  • yt
   09.03.2016 22:55
   Popieram. Mamy bezsensowny ustrój i konstytucję napisaną zupełnie fatalnie (przykład: brak zasady, że prawo nie działa wstecz - jak to w ogóle mogło przejść w państwie cywilizacji podobno łacińskiej?). Trzeba jeszcze zmienić ordynację wyborczą, zmienić zasady finansowania partii politycznych, odciąć media od finansowania z budżetu i uwolnić rynek. Wszystko runie w pierwszej chwili - ale na zgliszczach zbuduje się nowe, a póki co to jest Babilon.
  • abwin
   10.03.2016 00:52
   Wyrok TK został podjęty z naruszeniem prawa, więc nie jest prawomocny. Ponadto TK w składzie odziedziczonym po rządach PO-PSL jest ciałem politycznym, co jest sprzeczne z zasadą niezawisłości.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół