Rząd odpowiada Komisji Weneckiej

dodane 09.03.2016 16:52

PAP |

Odpowiedź w sprawie projektu opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym została wysłana do Komisji Weneckiej - poinformował PAP w środę wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski. Komisja zajmie się tą sprawą w piątek.

Rząd odpowiada Komisji Weneckiej   Jakub Szymczuk /Foto Gość Ministerstwo Spraw Zagranicznych

O wydanie opinii w sprawie uchwalonej 22 grudnia zeszłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W rezultacie tego wniosku przedstawiciele Komisji złożyli wizytę w Warszawie, gdzie przez dwa dni rozmawiali między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego.

Polski MSZ w zeszłym tygodniu wnioskował o odroczenie wydania opinii przez Komisję Wenecką w związku z upublicznieniem w mediach projektu opinii, co - jak mówił PAP wiceszef MSZ - "w poważny sposób podważyło zaufanie" polskiego rządu do Rady Europy i Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka nie przychyliła się jednak do tego wniosku.

W projekcie opinii dotyczącej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono. Dodano też m.in., że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK.

Na opinię Komisji Weneckiej czeka Komisja Europejska, która 13 stycznia rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | DYPLOMACJA, MSZ, ORGANIZACJE, PAP, RE, TK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 10.03.2016 13:21
Z myśleniem zwolenników reżimu UW-UD-PO-PSL jest, delikatnie mówiąc, słabo. Dzień rozpoczynają od studiów objawienia według Adama Michnika po czym przystępują do wdrażania tego, czego się naczytali.
Plusów: 0 DNA 10.03.2016 12:52
Niezalogowany użytkownik Indris@
A od kiedy Pan Piotrowski jest rządzie. Piszesz bzdury, żeby tylko pisać.A jeśli chodzi o zasadę 2/3, to jest stosowana w wielu państwach demokratycznych.Głupota opozycji jest porażająca i wynika ze złej woli. Skoro Pan Rzepliński jest taki bystry to mógł nie łamać konstytucji w czerwcu zeszłego roku. Ale on woli zabawiać się w politykę.
Plusów: 0 indris 10.03.2016 11:58

Wiem stąd, że wiem jak PiS ustami posła Piotrowicza uzasadniał konstytucyjność zapisu o orzekaniu przez TK większością 2/3. 'Argumenty' pana posła nikogo myślącego przekonać nie mogą, a posłowie  a później senatorowie PiS zagłosowali tak jak zagłosowali tylko przez wzgląd na dyscyplinę partyjną.

Przedłożenie Komisji Weneckiej 'argumentacji' posła Piotrowicza mogłoby tylko skompromitować przedkładających. A innych argumentó za tą ustawą-potworkiem nie widać...

Plusów: 2 DNA 10.03.2016 09:36
Niezalogowany użytkownik indris@
A skąd wiesz, człowieku, że rządowi było trudno? Tusk nie kazał klękać przed księdzem, a PO klęka przed Rzeplińskim, który nie broni konstytucji tylko układu politycznego. I jeśli już mówimy o zamachu to raczej zamachuje się właśnie on.

wszystkie komentarze >