Szydło: Nie mogę publikować decyzji TK

dodane 08.03.2016 16:50

PAP |

Premier Beata Szydło powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa". Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować - oświadczyła.

Szydło: Nie mogę publikować decyzji TK   Jakub Szymczuk /Foto Gość Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa". Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować - oświadczyła.

Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie rozpoczął we wtorek badanie skarg grup posłów, I prezes SN, RPO i KRS na nowelizację ustawy o TK. Nie odroczono posiedzenia - o co wnosił prokurator generalny. Ani jego reprezentant, ani przedstawiciele Sejmu i Rządu nie uczestniczą w rozprawie.

"W tej chwili odbywa się dwudniowe spotkanie wybranych sędziów Trybunału, które nie odbywa się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą, więc trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące" - powiedziała Szydło we wtorek podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej w Mińsku Mazowieckim.

"Moim obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń i dokumentów, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa" - powiedziała dopytywana, czy wyda decyzję o publikacji wyroku TK dot. nowelizacji ustawy o Trybunale.

"Jutrzejszy komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować" - podkreśliła premier.

"Z przykrością stwierdzam, że po raz kolejny Trybunał Konstytucyjny, przynajmniej część sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego. W Polsce potrzebna jest w tej chwili zgoda i konsensus polityczny, żeby uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym" - mówiła dziennikarzom.

Szydło przypomniała, że przedstawiła wszystkim klubom sejmowym propozycję rozwiązania, mającego prowadzić do rozwiązaniu sporu ws. TK. Chodzi o mechanizm wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który dałby opozycji możliwość wskazywania większości z nich (8 osób z 15).

"Proponowaliśmy wielokrotnie różne możliwości rozwiązania, ale nigdy nie było z drugiej strony woli szukania porozumienia" - zaznaczyła

"W tej chwili to jest problem polityczny. Musi być wola polityczna, porozumienie, konsensus. Pytanie, czy niektórzy sędziowie Trybunału tego konsensusu chcą, czy siły polityczne, opozycyjne są w stanie wznieść się ponad własny interes polityczny dla dobra Polski" - powiedziała premier.

Oceniła, że "spór merytoryczny, jeśli chodzi o Trybunał, został już na drodze prawnej rozstrzygnięty".

Nowelizacja, którą zajmuje się TK, została uchwalona - przy sprzeciwie opozycji - przez Sejm 22 grudnia 2015 r. Senat nie wniósł do niej poprawek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i - z uwagi na brak vacatio legis - tym samym weszła ona w życie.

Nowela stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością dwóch trzecich głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. W składzie 7 sędziów będą badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | BEATA SZYDŁO, PAP, PRAWO, RZĄD, TK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 59 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 :-) 14.03.2016 14:31
Niezalogowany użytkownik Oczywiscie premier Szydlo nie musi publikowac orzeczenia TK bo prezes powiedzial ze to bylo tylko prywatne spotkanie i nie orzeczenie tylko opinia. A prezes jak wiadomo wie najlepiej. Ze Konstytucja mowi co innego to juz problem Konstytucji. Zdanie prezesa jest wazniejsze niz Konstytucja.

Slyszalem ze prezes nawet zegarka nie musi nosic - to on ustala ktora jest godzina.
Plusów: 0 BeatryczeKlempa 14.03.2016 08:36
Niezalogowany użytkownik można jeszcze dodać, że z najnowszych badan opinii publicznej wynika, iz 74 procent ankietowanych sądzi, że nasze "Beatrix Super-Duo" winno bez zwłoki opublikować ostatni wyrok TK w sprawie tzw. "naprawczej" ustawy...
Plusów: 0 lewak 13.03.2016 23:26
Niezalogowany użytkownik super,wszyscy sie nie znaja ale jarek wie najleoiej, TK mial racje ale wy i tak bedziecie chlapac
Plusów: 3 BeatryczeKlempa 12.03.2016 17:06
Niezalogowany użytkownik Kto uważa zmiany w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego wprowadzone przez PiS za niezgodne z Konstytucją:
1.Sąd Najwyższy
2.Krajowa Rada Sądownicza
3.Naczelna Rada Adwokacka
4.Krajowa Rada Radców Prawnych
5.Prokurator Generalny Andrzej Seremet
6.Helsińska Fundacja Praw Człowieka
7.Fundacja Im. Stefana Batorego
8.Byli Prezesi Trybunału Konstytucyjnego: prof. Andrzej Zoll, Jerzy Stępień, prof. Marek Safjan
9. Były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz
10. Rzecznik Praw Obywatelskich
11. Wydziały Prawa Uniwersytetów.: Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Poznańskiego, Wrocławskiego
12. Prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw bywatelskich
13.Komisja Wenecka

Za zgodne z konstytucją zmiany w ustawie o TK uznają:
prawnik A.Duda
prawnik J.Kaczyński
super-prawnik Beata K.
kulturoznawczyni z Brzeszcz Beata Sz.

Jakieś pytania?

wszystkie komentarze >