• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Szydło: Nie mogę publikować decyzji TK

  PAP

  dodane 08.03.2016 16:50

  Premier Beata Szydło powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa". Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować - oświadczyła.

  Premier Beata Szydło powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa". Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować - oświadczyła.

  Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie rozpoczął we wtorek badanie skarg grup posłów, I prezes SN, RPO i KRS na nowelizację ustawy o TK. Nie odroczono posiedzenia - o co wnosił prokurator generalny. Ani jego reprezentant, ani przedstawiciele Sejmu i Rządu nie uczestniczą w rozprawie.

  "W tej chwili odbywa się dwudniowe spotkanie wybranych sędziów Trybunału, które nie odbywa się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą, więc trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące" - powiedziała Szydło we wtorek podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej w Mińsku Mazowieckim.

  "Moim obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń i dokumentów, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa" - powiedziała dopytywana, czy wyda decyzję o publikacji wyroku TK dot. nowelizacji ustawy o Trybunale.

  "Jutrzejszy komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować" - podkreśliła premier.

  "Z przykrością stwierdzam, że po raz kolejny Trybunał Konstytucyjny, przynajmniej część sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego. W Polsce potrzebna jest w tej chwili zgoda i konsensus polityczny, żeby uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym" - mówiła dziennikarzom.

  Szydło przypomniała, że przedstawiła wszystkim klubom sejmowym propozycję rozwiązania, mającego prowadzić do rozwiązaniu sporu ws. TK. Chodzi o mechanizm wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który dałby opozycji możliwość wskazywania większości z nich (8 osób z 15).

  "Proponowaliśmy wielokrotnie różne możliwości rozwiązania, ale nigdy nie było z drugiej strony woli szukania porozumienia" - zaznaczyła

  "W tej chwili to jest problem polityczny. Musi być wola polityczna, porozumienie, konsensus. Pytanie, czy niektórzy sędziowie Trybunału tego konsensusu chcą, czy siły polityczne, opozycyjne są w stanie wznieść się ponad własny interes polityczny dla dobra Polski" - powiedziała premier.

  Oceniła, że "spór merytoryczny, jeśli chodzi o Trybunał, został już na drodze prawnej rozstrzygnięty".

  Nowelizacja, którą zajmuje się TK, została uchwalona - przy sprzeciwie opozycji - przez Sejm 22 grudnia 2015 r. Senat nie wniósł do niej poprawek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i - z uwagi na brak vacatio legis - tym samym weszła ona w życie.

  Nowela stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością dwóch trzecich głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. W składzie 7 sędziów będą badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Weronika
   10.03.2016 00:47
   Czy rząd jest od oceny Trybunału Konstytucyjnego ?

   Ludzie będą mieli dość tej walki.
   Następne wybory wygra lewica.
  • lesyou
   10.03.2016 12:20
   Z logicznego punktu widzenia:
   TK miał ocenić ustawę, czy jest zgodna z konstytucją, jednocześnie ją stosując.
   Gdyby uznał (a uznał), że jest ona sprzeczna z konstytucją, to uwaga: zgodnie z prawem wyroki wydane na podstawie przepisów sprzecznych z konstytucją są nieważne. Czyli ustawa jest ważna, bo wyrok, jest nieważny. Ale zaraz, skoro ustawa jest ważna, to i wyrok ważny, itd...

   Za oczywiście błędne w mojej ocenie było uchwalenie nowelizacji o TK bez vacatio legis, czyli czasu do wejścia w życie ustawy. Moim zdaniem zrobiono to celowo. Skutek, nie ma TK w Polsce na dzień dzisiejszy. Czy to dobrze? Czas pokaże.
  • BeatryczeKlempa
   12.03.2016 17:06
   Kto uważa zmiany w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego wprowadzone przez PiS za niezgodne z Konstytucją:
   1.Sąd Najwyższy
   2.Krajowa Rada Sądownicza
   3.Naczelna Rada Adwokacka
   4.Krajowa Rada Radców Prawnych
   5.Prokurator Generalny Andrzej Seremet
   6.Helsińska Fundacja Praw Człowieka
   7.Fundacja Im. Stefana Batorego
   8.Byli Prezesi Trybunału Konstytucyjnego: prof. Andrzej Zoll, Jerzy Stępień, prof. Marek Safjan
   9. Były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz
   10. Rzecznik Praw Obywatelskich
   11. Wydziały Prawa Uniwersytetów.: Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Poznańskiego, Wrocławskiego
   12. Prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw bywatelskich
   13.Komisja Wenecka

   Za zgodne z konstytucją zmiany w ustawie o TK uznają:
   prawnik A.Duda
   prawnik J.Kaczyński
   super-prawnik Beata K.
   kulturoznawczyni z Brzeszcz Beata Sz.

   Jakieś pytania?
  • :-)
   14.03.2016 14:31
   Oczywiscie premier Szydlo nie musi publikowac orzeczenia TK bo prezes powiedzial ze to bylo tylko prywatne spotkanie i nie orzeczenie tylko opinia. A prezes jak wiadomo wie najlepiej. Ze Konstytucja mowi co innego to juz problem Konstytucji. Zdanie prezesa jest wazniejsze niz Konstytucja.

   Slyszalem ze prezes nawet zegarka nie musi nosic - to on ustala ktora jest godzina.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół