Nowy numer 17/2018 Archiwum

Ważna deklaracja ws. Via Carpatia

Droga połączy 9 państw: Od Litwy po Grecję. Najdłuższy odcinek przebiegnie przez Polskę.

3 marca w Warszawie przedstawiciele 9 państw podpisali wspólną deklarację ws. dalszych prac nad budową trasy Via Carpatia łączącej litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. W spotkaniu wzięli udział ministrowie transportu z Polski, Bułgarii, Węgier, Czech, Grecji, Turcji, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

- Oprócz niezaprzeczalnych korzyści gospodarczych, gdzie łączy się praktycznie Skandynawię z basenem Morza Śródziemnego, ten szlak ma olbrzymie znaczenie strategiczne. Widzimy, co dzieje się za wschodnią granicą Unii Europejskiej i po prostu taki szlak komunikacyjny, patrząc na względy transportowe, jest szczególnie potrzebny i konieczny dla poprawienia bezpieczeństwa czy wzrostu poczucia bezpieczeństwa wschodnich rubieży Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z "Radiem Maryja" europoseł Stanisław Ożóg (PiS).

Via Carpatia to planowana trasa o przebiegu Północ-Południe łącząca Litwę z Grecją. Jej główna nitka ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Słowację i Grecję. Planowane jest też odgałęzienie do rumuńskiego portu Konstanca i do granicy bułgarsko-tureckiej w Swilengradzie. Droga na całej długości ma mieć parametry autostrady lub drogi ekspresowej.

Koncepcja stworzenia szybkiego korytarza transportowego z Północy na Południe na wschodniej ścianie Unii Europejskiej powstawała w 2006 r., kiedy to na zamku w Łańcucie, podczas spotkania pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przedstawiciele rządów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier podpisali pierwszą deklaracje w tej sprawie. W 2010 r. do inicjatywy dołączyły Grecja, Rumunia i Bułgaria.

 

« 1 »

Zobacz także

 • saherb
  04.03.2016 09:53
  Na Polskę przypadnie najdłuższy i najdroższy fragment budowy tej drogi i w związku z tym możemy mieć "powtórkę z rozrywki", jak było podczas budowy autostrad na Euro 2012. Opóźnienia, niewypłacalność, bankructwa firm lub ich rezygnacje itp. Ogólna kompromitacja Polski jako kraju niewiarygodnego. Dlatego trzeba się solidnie do tego przygotować i zapewnić też sobie miliardy euro z UE na potrzeby tej budowy. Bez tych miliardów nie ma co myśleć o budowie, a przynajmniej terminowym jej ukończeniu. Oby nie było tak, że lepszą opcją byłoby poprowadzenie "polskiego" odcinka tej drogi przez Białoruś i Ukrainę...
  doceń 2
 • wwww
  04.03.2016 10:14
  Spokojnie. To jest jakaś tam deklaracja, czyli nic. Planowe otwarcie trasy - rok 2200 :)
  doceń 0
 • Krzysiek
  04.03.2016 10:35
  >>możemy mieć "powtórkę z rozrywki", jak było podczas budowy autostrad na Euro 2012<< To, że ówczesna władza postępowała tak jak opisałeś, nie oznacza, że Polacy są tacy. Jeżeli władza nie będzie szukała swego interesu lecz społecznego, budowa może pójść łatwo szybko i skutecznie.
  doceń 0
 • taki tam obserwator
  04.03.2016 15:54
  fajna droga tylko że prowadzi.... no właśnie nie do naszego portu i cały transport na statki pójdzie gdzie?? do konkurencji. Jeśli nie zrobimy sprawnego połączenia z naszymi portami to mamy pozamiatane.
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama