IPN wszedł do domu gen. Jaruzelskiego

dodane 29.02.2016 15:10

PAP |

W domu wdowy po Wojciechu Jaruzelskim w Warszawie trwają czynności podjęte przez prokuratorów IPN - podała w poniedziałek rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

IPN wszedł do domu gen. Jaruzelskiego   PAP/Tomasz Gzell Dom gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie. Jak podają media prokuratorzy IPN przeszukują dom Wojciecha Jaruzelskiego, prawdopodobnie szukają prywatnego archiwum generała.

Dodała, że po ich zakończeniu zostanie wydany komunikat.

16 lutego prokuratorzy IPN - w ramach śledztwa w sprawie "ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej" - dokonali przeszukania w domu wdowy po gen. Czesława Kiszczaku. Zabezpieczono sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka". IPN udostępnił już dwa pakiety materiałów dziennikarzom i historykom.

Oficjalnie IPN nie ujawnił, kim miała być ta "osoba nieuprawniona". Przepisy karne ustawy o IPN przewidują karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto "będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia".

Media twierdzą, że pion śledczy IPN szukał materiałów dotyczących tajnego informatora Informacji Wojska Polskiego z lat stalinowskich kryptonim "Wolski", którym miał być wtedy Wojciech Jaruzelski (zmarł w 2014 r.). Według mediów IPN podejrzewał, że teczka "Wolskiego" może znajdować się w domu zmarłego w 2015 r. Kiszczaka - co się miało nie potwierdzić.

W 2006 r. media ujawniły dokumenty IPN, z których wynikało, że Jaruzelski, pod pseudonimem "Wolski", współpracował w latach 1949-1954 jako agent informator z Informacją Wojskową. Jaruzelski nazwał te informacje pomówieniem. Jako "brednię" określił zaś opisany w 2010 r. przez "Biuletyn IPN" raport kontrwywiadu NRD z 1986 r., z którego miało wynikać, że został zwerbowany w 1952 r. do współpracy z IW przez jej ówczesnego oficera Czesława Kiszczaka. Zaprzeczał temu również sam Kiszczak.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | HISTORIA, IPN, JARUZELSKI, PAP, PRZESZUKANIE, ŚLEDZTWO

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 01.03.2016 22:44
Panie Agatonie, z tym to nie do Polaków, to do tych subkultur, co się nazwały "elitami".
Plusów: 1 operator 29.02.2016 23:06
Mięli na to ponad dwadzieścia lat ale cos tam jeszcze zostało. Mimo wszystko spodziewam się małego wstrząsu na scenie politycznej bo materiałów jest podobno więcej niż u Kiszczaka.
Plusów: 0 Awa 29.02.2016 22:08
Morozowski?Straszyl dziś fotami w łazience:)
Plusów: 0 Awa 29.02.2016 22:06
Dokładnie:uwaga idziemy, powtarzam;idziemy....

wszystkie komentarze >