Hilarion potępia niechęć do ekumenizmu

dodane 27.02.2016 19:45

KAI |

Wystąpienia niektórych duchownych i wiernych rosyjskiego prawosławia przeciwko zbliżeniu chrześcijan różnych wyznań są grzechem – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion.

Hilarion potępia niechęć do ekumenizmu   bdp.xportal.pl Hilariion, metropolita wolłokołamski

Metropolita krytycznie odniósł się do rosyjskich przeciwników zbliżenia między rozdzielonymi chrześcijanami, którzy uważają to za normę i oczekują pogłębienia podziałów. Stwierdził, że nie należy ich uspokajać, ale trzeba wezwać do nawrócenia i odszukania na kartach Ewangelii słów modlitwy i przykazania Chrystusa o jedności Jego uczniów. Podziały między chrześcijanami naruszają to przykazanie.

Zdaniem Hilariona Jeden Święty Kościół Powszechny i Apostolski jest niepodzielony i w pełni urzeczywistnia się w Kościele prawosławnym, ale chrześcijanie są podzieleni i nie mogą wspólnie przeżywać Eucharystii. Uważanie tego za normę jest grzechem - ostrzegł hierarcha.Wystąpienia niektórych duchownych i wiernych rosyjskiego prawosławia przeciwko zbliżeniu chrześcijan różnych wyznań są grzechem – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion.

Jeszcze niedawno informował on o otrzymywanych codziennie setkach listów, których autorzy sprzeciwiają się udziałowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Soborze Wszechprawosławnym.

 Według niego obecny dialog prawosławno-katolicki dąży do celów wyrażonych we wspólnej deklaracji papieża Franciszka i patriarchy Cyryla po spotkaniu na Kubie. Metropolita zapewnił jednak, chcąc mimo wszystko jakoś uspokoić przeciwników pojednania, że w dialogu tym nie ma nic ukrytego i nie wykracza on poza ramy wspomnianej wcześniej deklaracji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | DIALOG PRAWOSŁAWNO-KATOLICKI , EKUMENIZM, PATRIARCHA CYRYL , PRAWOSŁAWIE

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 8 Anna 28.02.2016 12:16
Niezalogowany użytkownik Jestem katoliczka i dla mnie ekumenizm to tez herezja. Podziwiam prawosławie, które nie chce rozmawiać z heretykami. Herezje doprowadziły w europie do pustych kościołów. Czy tez zapełniające się od jakiegoś czasu cerkwie maja być puste?U nas w Wielki Post. A czy umilkły dyskoteki? rok temu w Wielkim Poście tańcowała zakonnica!!! Ku aplauzie gawiedzi. upadek!!!!!!!! A czy widzieliście muzułmanina w ramadanie zajadającego choćby owoc?
Plusów: 1 _jasiek 27.02.2016 20:56
Ciekawa ewolucja, do niedawna Cerkiew Gruzińska nazywała ekumenizm "herezją wszystkich herezji". Jest w prawosławiu sporo indywidualizmu w poglądach pomiędzy poszczególnymi cerkwiami ale chyba nie w tematach aż tak zasadniczych?

wszystkie komentarze >