Papież: Boże Miłosierdzie jest silniejsze niż grzech

dodane 24.02.2016 13:36

KAI |

O tym, że Boże miłosierdzie jest silniejsze niż ludzki grzech, mówił dziś Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Kontynuując cykl katechez na temat miłosierdzia w Piśmie Świętym, papież poruszył kwestię grzechów związanych z ludzką zachłannością i arogancją władzy, o czym mówi historia winnicy Nabota, opowiedziana w 21 rozdziale Pierwszej Księdze Królewskiej. Jego słów wysłuchało dziś na placu św. Piotra 20 tys. wiernych.

Papież: Boże Miłosierdzie jest silniejsze niż grzech   OSSERVATORE ROMANO /PAP/EPA Papież 24 lutego w czasie audiencji ogólnej przypomniał, że Boże Miłosierdzie jest większe niż ludzki grzech

Papież podkreślił, że bogactwo i władza są tym, co może być dobre i użyteczne dla wspólnego dobra, pod warunkiem, że zostaną oddane na służbę ubogich i wszystkich ludzi, dopełniając wymogów sprawiedliwości i miłosierdzia. Ale kiedy są przeżywane jako przywilej, z egoizmem i arogancją, zamieniają się w narzędzia korupcji i śmierci. Opowiadając historię zbrodni, jakiej dopuściła się pogańska królowa Izebel, aby zaspokoić kaprys swego małżonka Achaba, Franciszek wskazał, że takie konsekwencje pociąga za sobą sprawowanie władzy bez szacunku dla życia, bez sprawiedliwości, bez miłosierdzia. Pragnienie władzy staje się chciwością, która chce mieć wszystko.

"Ale nie jest to historia z innej epoki. Jest to także historia z dnia dzisiejszego, możnych, którzy by mieć więcej pieniędzy, wykorzystują ubogich, wykorzystują ludzi. To historia handlu ludźmi, niewolniczej pracy, biednych ludzi pracujących na czarno z płacą minimalną, żeby wzbogacić możnych. To historia skorumpowanych polityków, którzy stale chcą coraz więcej" - powiedział papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że mimo to „...teraz zmieniamy stronę. Jak historia toczy się dalej? Bóg widzi tę zbrodnię i puka także do serca Achaba. A król postawiony przed swoim grzechem zrozumiał, upokorzył się i poprosił o przebaczenie. Jakże byłoby dobrze, gdyby możni, wyzyskiwacze uczynili to samo. Pan przyjmuje jego skruchę; został jednak zabity niewinny człowiek, a popełniona wina będzie miała nieuniknione konsekwencje. Popełnione zło pozostawia bowiem swoje bolesne ślady, a ludzka historia nosi jego rany”. I tutaj Boże miłosierdzie wskazuje drogę i jest silniejsze niż grzech człowieka.

Papież wskazał, iż Boże miłosierdzie przejawiło się najpełniej w osobie Jezusa z Nazaretu, który „jest prawdziwym królem, ale Jego władza jest zupełnie inna. Jego tronem jest krzyż. Nie jest On królem, który zabija, lecz przeciwnie, daje życie. Jego wyjście ku wszystkim, a zwłaszcza najsłabszym, zwycięża samotność i przeznaczenie śmierci, do której prowadzi grzech. Poprzez swoją bliskość i czułą troskę prowadzi grzeszników w przestrzeń łaski i przebaczenia”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI | AUDIENCJA OGÓLNA, MIŁOSIERDZIE BOŻE, PAPIEŻ FRANCISZEK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 tambaran 27.02.2016 13:14

Brawo Michale do Tambarana… jakby nie było biorę to za dobrą monetę…,
n o i tak, jakbyś gołąbka pokoju wysyłał .. ..

ale w uszach brzmi mi :”o mnie się nie martw- ja sobie rady dam…itd..
https://www.youtube.com/watch?v=Qp1x_I3ZrMc
please keep smiling... 

Do: Tambaran
Moich uwag ani usunięcia Twoich wpisów nie traktuj, że ktoś się na Ciebie, lub na papieża, uwziął.
Po prostu Franciszek pochodzi z Ameryki Łacińskiej, która jest regionem od dawna naszpikowanym komunizmem i bardzo nie bardzo.
(Sama Argentyna wysłała na tamtem świat w ciągu około dziesięciu lat więcej swoich obywateli niż Polska swoich w całej historii).
Obecny Ojciec Święty często wygłasza sądy znacznie bliższe właśnie komunistycznej teologii wyzwolenia niż nauce Chrystusa.
Poza tym nikt go nie obmawia skrycie; wielu ludzi z nim otwarcie polemizuje, co chętnie i ja bym zrobił.
Pozdrawiam.
Michał Obrębski
Plusów: 0 tambaran 26.02.2016 00:04
Zgadza się,ja też tym rAZEM ODPOWIAdAM cI TO SAMO , CO WTEDY, NIE ODGRZEWAM SWOICH KLUZEK,
I POWTóRZE TO SamO, jAK TY TEż PRAWIE IDENTYKO MI TO Samo,zaRZUCAsz, jA Za to się wstydzę że mi to tak wychodzi, że ty się tym obrażasz...
ale WSTYDZę SIE TEż Za to, że to ZDARZA się na
łAMAch GOściA nIEDZIELNEGO i pomyśleć, że ten
papież ma przyjechać do tego kra<ju,gzie tak o nim piszą, gdyby to wiedziaŁ, NIE WIEM Jak by się czułi co by może niwektórzy pokątnie gADALI
sic, ktoś to musi POWIEDZIEć...

oBY TWOJą SKargę do Redakcji uwzględnili, bo to by ci ulżyło, że maSZ Rację, a mnie by było lżej,,bo by mój rzekomy aTak osobisty był sparowany...videbimus, co się stanie...amen.

Vivat h-umorus...

Tambaranie,
Ten wpis jest, tak jak kiedyś, bez merytorycznego sensu i skierowany personalnie. Więc tak jak kiedyś zgłoszę go do moderacji.
Pozdrawiam.
Michał Obrębski

wszystkie komentarze >