Pierwsze donosy "Bolka"

dodane 22.02.2016 16:21

PAP |

W materiałach udostępnionych przez IPN znajduje się m.in. raport kpt. SB KW MO w Olsztynie Edwarda Graczyka, w którym informuje o pozyskaniu do współpracy Lecha Wałęsy. W piśmie podano - jako jego datę - 21 grudnia 1970 r.

Pierwsze donosy "Bolka"   Jacek Turczyk /PAP IPN udostępnił dziś dziennikarzom pierwszą partię dokumentów dotyczących TW "Bolka"

"Ja st. insp. Wydz. II-go K.W.M.O w Olszytynie, melduję, że w dniu 21 XII 1970 r. w związku z akcją +Jesień 1970 r.+ dokonałem doraźnego pozyskania ob. WAŁĘSA LECH s. Bolesława i Feliksy z d. Kamińska ur. 29.09.1943 w Popowie pow. Lipno woj. Bydgoszcz (...)" - rozpoczyna się raport.

Dalej podane są informacje dot. stanu cywilnego Wałęsy, wykształcenia i zatrudnienia.

"W trakcie rozmowy werbunkowej Wałęsa L. podał, że osobnik gruby, otyły, wzrost średni, lat ok. 27, który przemawiał z okna dyrekcji w luźnej rozmowie, w gabinecie dyrektora. oświadczył m.in., że w hotelu (prawdopodobnie na ul. Tuwima) utworzyliśmy kolektyw, który już wcześniej opracował odezwę do robotników oraz projekt postulatów" - informuje Graczyk.

Jak dodaje Graczyk: "po skończonej rozmowie L. Wałęsa napisał zobowiązanie i zachowanie tajemnicy i współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. W/w obrał pseudonim +BOLEK+".

Z pisma wynika, że pierwsze spotkanie umówiono na dzień 22 grudnia 1970 r. godz. 17 "obok baru mlecznego +Ruczaj+". Wśród "zadań" Graczyk wymienia: "ustalać osoby, które brały udział w rozbojach, grabieżach, podpaleniach i.t.p." oraz "ustalić osoby zam. w hotelach stoczni, która przed wydarzeniami z 14 i 15. XII tworzyły kolektywy przygotowujące strajk i manifestację".

W piśmie czytamy też, że - według Graczyka - Wałęsa zgodził się ze stanowiskiem, iż osoby uczestniczące "w rozbojach i sabotażach" (w tym miejscu tekst nie jest w pełni czytelny - PAP) "muszą być wykryci i osądzeni" oraz "oświadczył, że jest gotów do udzielenia nam w tej sprawie pomocy".

W cytowanych fragmentach dokumentów pisownia oryginalna.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | HISTORIA, IPN, POLITYKA, WAŁĘSA

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Sceptyk 23.02.2016 09:39
Niezalogowany użytkownik Obawiam się, że masz jednak problem z oczami.
Plusów: 1 Anna Panna 23.02.2016 00:06
Niezalogowany użytkownik

To zależy od tego, czy Wałęsa wróci z Wenezueli. I dokąd wróci.

Plusów: 5 zyg 22.02.2016 17:44
Niezalogowany użytkownik czekasz, że będzie czy że nie będzie? Która z odpowiedzi przystoi uczniowi Chrystusa?
Plusów: 0 Yanosh 22.02.2016 17:31
Niezalogowany użytkownik Za wzór podpisu Lecha Wałesy na ścianie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Lecha Wałesy w Gdańsku posłużył chyba podpis w zobowiązaniu do współpracy z SB byłego prezydenta - wszystko na tej ścianie jest identyczne z podpisami w aktach SB!!

wszystkie komentarze >