Prezydent: Harcerze zawsze na straży ojczyzny

dodane 22.02.2016 06:38

PAP |

Harcerze zawsze stali na straży ojczyzny, nigdy nie wahali się stanąć w jej obronie - mówił w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości objęcia honorowego protektoratu nad polskimi ruchami harcerskimi.

Prezydent: Harcerze zawsze na straży ojczyzny   Jacek Turczyk /PAP Krąg harcerski na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, po uroczystości objęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę (z prawej) Honorowego Protektoratu nad Ruchem Harcerskim w Polsce i za granicami

Prezydent powiedział, że obejmowanie protektoratem honorowym organizacji harcerskich przez kolejnych prezydentów jest dla niego symbolem tego, że "jedna jest Rzeczpospolita i harcerze są jedną wielką rodziną".

Dodał, że wierzy, iż harcerstwo będzie się rozwijało i przyciągało do siebie rzeszę młodych ludzi. "Ludzi, którzy będą poszukiwali czegoś więcej niż tylko świat wirtualny, który można zobaczyć, ale nie można go dotknąć, z którym można się zmierzyć, ale bez żadnych konsekwencji, bez trudu" - mówił.

Podkreślił, że harcerstwo to trud, wymagania, dyscyplina, zobowiązanie. "Świat będzie potrzebował coraz więcej takiego właśnie wychowania. I takiego właśnie wychowywania potrzebuje Polska, która - wierzę w to - będzie się stawała coraz silniejszym państwem" - powiedział Andrzej Duda. "Tak wychowywane pokolenia budują i stanowią silne państwo" - dodał.

Prezydent mówił, że wielu harcerzy oddało swoje życie podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojen światowych i później jako żołnierze niezłomni. "Harcerze zawsze stali na straży ojczyzny. Harcerze nigdy nie wahali się stanąć w jej obronie, bo tak byliśmy i jesteśmy wychowywani właśnie w harcerstwie. To jest z całą pewnością jedna z jego największych wartości" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że związał z harcerstwem znaczną część swojego młodego życia: był harcerzem szczepu ZHP, który obecnie jest w strukturach ZHR, i przez moment harcerzem ZHP 1918. "Harcerstwo jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie przydarzyły mi się w mojej młodości" - powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że harcerzem czuje się do dzisiaj.

Zaznaczył, że obejmowanie patronatem honorowym ruchów harcerskich trwa w zasadzie nieprzerwanie od 1920 r.

Uroczystość objęcia przez prezydenta honorowego protektoratu nad ruchem harcerskim w Polsce i poza granicami kraju odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Wcześniej, na dziedzińcu prezydent z harcerzami rozpalił ognisko. Harcerze przekazali prezydentowi relikwie patrona harcerzy polskich bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich ZHP, ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju, ZHP na Litwie, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, RZH na Białorusi, Harcerstwa Polskiego w Czechach, Royal Rangers Polska, Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich "Leśna Szkółka", Skautów Europy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Federacji Skautingu Europejskiego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | ANDRZEJ DUDA, HARCERZE, PAP, PREZYDENT, SPOŁECZEŃSTWO, STOWARZYSZENIA

Zobacz