Fałszywe sugestie BBC nt. św. Jana Pawła II

dodane 15.02.2016 19:25

KAI |

BBC One ma wyemitować w poniedziałek film dokumentalny o relacjach łączących Jana Pawła II z kobietami, w tym z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką.

Fałszywe sugestie BBC nt. św. Jana Pawła II   Archiwum Gościa Niedzielnego Czerwiec 1979. Jan Paweł II w Polsce

Tymczasem w przesłanym KAI oświadczeniu Biblioteka Narodowa, w zbiorach której znajdują się listy, poinformowała, że tezy formułowane w mediach nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści korespondencji, a relacja Jana Pawła II z Tymieniecką "nie była ani poufna, ani wyjątkowa".

BBC poinformowała, że wyemituje w poniedziałek film dokumentalny pt. "Sekretne listy Jana Pawła II". Dokument ma pokazywać rzekome relacje łączące papieża z kobietami, przede wszystkim z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką. Do sprawy odniosła się Biblioteka Narodowa:

"Oświadczenie Biblioteki Narodowej w sprawie doniesień mediów zapowiadających program „The Secret Letters of Pope John Paul II” w BBC One

Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach.

Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym była także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa."

Oświadczenie wydał także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz:

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | BBC, JAN PAWEŁ II

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 mm 18.02.2016 10:43
Niezalogowany użytkownik Niestety nie oglądałem programu, ale sadząc z artykułu i komentarzy w związku łączącym Jana Pawła II z panią Tymieniecką nie było nic zdrożnego nawet jeśli to była miłość.
Plusów: 1 xwl 16.02.2016 12:16
W całej tej sprawie potrzeba wyciszenia emocji. Warto wsłuchać się to, co w sprawie filmu powiedział v-ce dyrektor watykańskiego biura prasowego, Greg Burke: "Greg Burke, vice direttore della Sala stampa della Santa Sede, interpellato sulla vicenda, ha precisato oggi: «Per quanto riguarda il documentario della BBC non c’è da meravigliarsi che Papa Giovanni Paolo II abbia avuto amicizie strette con diverse persone, sia uomini che donne. Nessuno quindi si può dire sconvolto da questa notizia»." Całość na stronach internetowych La Stampa (dziennik, który trudno posądzać o szukanie tanich sensacji). Tu link do opublikowanego wczoraj, bardzo wyważonego, komentarza redakcyjnego: http://www.lastampa.it/2016/02/15/vaticaninsider/ita/news/la-bbc-racconta-lamicizia-tra-giovanni-paolo-ii-e-annateresa-tymieniecka-ACiwUvgdVNxVgsSccfVwVJ/pagina.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
Plusów: 1 wojtek303 16.02.2016 00:31
Oglądałem ten program, mnie na pewno cieszy to, że jeszcze w Anglii pamiętają o Janie Pawle i chcą go dalej poznawać. Ilość korespondecji na pewno dała by lepiej poznać prywatne życie Papieża, ale czy powinno się zaglądać do prywatnej korespondencji?
BBC nie dopiero schodzi, ale już dawno zeszło - pieski wybaczcie - na psy. Za komuny zamiast nachalnej propagandy Wolnej Europy czy Głosu Ameryki - nie przeczę, że w dobrej sprawie - gdy chciałem rzetelnej, obiektywnej, wyważonej informacji, słuchałem BBC. BBC towrzyło nawet wzorzec języka angielskiego dla dla zwykłego, nie oksfordzkiego człowieka, brytyjczyka, cudzoziemca. Dziś to już przeszłość.

wszystkie komentarze >