• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Atak na byłego premiera Rosji

  PAP

  dodane 10.02.2016 18:33

  Rosyjski polityk opozycyjny, były premier Michaił Kasjanow powiedział, że we wtorek został zaatakowany w jednej z moskiewskich restauracji przez grupę mężczyzn. Kreml twierdzi, że napaść była chuligańskim wybrykiem i nie była motywowana politycznie.

  Kasjanow złożył na policji skargę, argumentując, że jego życie i bezpieczeństwo były zagrożone. Wyjaśnił, że w restauracji w centrum Moskwy zaatakowała go grupa ok. 10 niezidentyfikowanych mężczyzn o wyglądzie niesłowiańskim, że rzucono w niego tortem i wykrzykiwano groźby pod jego adresem.

  "Następnie napastnicy uciekli samochodami" - podkreślił polityk w wydanym oświadczeniu. "Wygląd niesłowiański" to słowa często używane w rosyjskich mediach na określenie mieszkańców Kaukazu.

  "Łączę ten atak z moją działalnością polityczną. Jestem przekonany, że dzisiejsza napaść jest bezpośrednio związana z pogróżkami (pod moim adresem) zamieszczonymi przez (popieranego przez Kreml przywódcę Czeczenii Ramzana) Kadyrowa oraz z faktem, że złożyłem na niego skargę w Komitecie Śledczym i w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa" - powiedział w rozmowie z biznesowym dziennikiem "RBC".

  Rosyjski dziennik "Moskowskij Komsomolec" poinformował w środę, że w pobliżu restauracji, gdzie grupa Czeczenów napadła na Kasjanowa, wkrótce po incydencie zatrzymano trzech czeczeńskich policjantów. Dziennik wymienił ich stopnie i nazwiska. Podkreślił, że Kasjanow nie rozpoznał w nich osób, które na niego napadły.

  Na początku lutego Ramzan Kadyrow opublikował na Instagramie nagranie pokazujące Kasjanowa, na którego naprowadzony jest celownik karabinu snajperskiego, a rosyjskich opozycjonistów nazwał "wrogami narodu". Partia Kasjanowa, Parnas, uznała to za groźby pod adresem polityka, a on sam zwrócił się do Federalnej Służby Bezpieczeństwa o wszczęcie sprawy karnej wobec Kadyrowa. Rzecznik moskiewskiej policji powiedział, że skarga jest rozpatrywana.

  58-letni Kasjanow znany jest jako krytyk Kremla i prezydenta Władimira Putina, a jego liberalna partia polityczna Parnas zamierza prowadzić bojkot zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych w Rosji - przypomina agencja Reutera. W styczniu Kasjanow zaapelował do Rady Europy o sporządzenie raportu w sprawie dokonanego w lutym 2015 roku zabójstwa przywódcy rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa.

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że wtorkowej napaści na Kasjanowa "nie należy łączyć z władzami Czeczenii ani żadnego innego regionu Rosji". "Mamy tu do czynienia z chuligańskim wybrykiem, który, rzecz jasna, należy potępić" - dodał.

  Jak podała rosyjska agencja RIA-Nowosti, Kadyrow na Instagramie napisał tylko: "Znowu ja?".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół