• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Wirus Zika przenoszony również drogą płciową?

  PAP

  dodane 03.02.2016 13:16

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła w środę zaniepokojenie informacją ze Stanów Zjednoczonych, że mogło tam dojść do zakażenia wirusem Zika drogą płciową. Podkreślono konieczność dalszych badań.

  Pierwszy w USA przypadek zakażenia wirusem Zika zgłoszono we wtorek w Dallas; według tamtejszych władz do zakażenia doszło prawdopodobnie przez kontakt seksualny, a nie przez ukąszenie komara.

  WHO podkreśliła, że potrzebne są dalsze badania, by ustalić, jak duże jest prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa Zika drogą płciową. Dotychczas walka z tym wirusem polega na niszczeniu przenoszących go owadów, a ludziom zaleca się noszenie chroniących przed ukąszeniami ubrań, korzystanie z moskitier, środków odstraszających komary itp.

  WHO ogłosiła w poniedziałek, że wirus Zika, szerzący się obecnie w Ameryce Południowej, stwarza międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 r. w związku z epidemią eboli.

  Wirus Zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Obecnie naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek ze wzrostem przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowi. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • carioca
   03.02.2016 22:10
   Temat wirusa Zika jest dziś obecny na pielgrzymce do Morenity, czyli Matki Bożej z Suyapa w Hondurasie. Niesamowity jest entuzjazm wiary tam widoczny.
  • Ciężarna
   19.03.2016 14:23
   Kukły rządowe i samorządowe pajace nawet nie maja pojęcia jaki ogrom tragedii i dramatów szykują polskim rodzinom
   Wirus ZIKA powoduje nieodwracalne upośledzenia i deformacje mózgu rozwijającego się płodu - tzw "małogłowie" = potworne kalectwo na całe życie i dramat dla całych rodzin.
   W Brazylii epidemia rozwinęła się przy okazji mundialu.
   Teraz rząd brazylijski zaleca ciężarnym lub chcącym mieć dziecko ... opuszczenie Brazylii !!
   Inaczej mówiąc : jak chcecie mieć szansę na zdrowe potomstwo to uciekajcie z własnego kraju i radźcie sobie same.....
   To samo szykuje się w Polsce przy okazji ŚDM : nie ma żadnego planu odnośnie weryfikacji przyjeżdżających na nosicielstwo ZIKI , nawet z regionów objętych już epidemią.
   Nie ma szczepionki, a wirus roznosi się błyskawicznie przez komary których w lipcu jest mnóstwo. Zwłaszcza w miejscach spotkań ŚDM: tereny podmokłe, łąki i jeziorka !!
   W aktualnych realiach ŚDM to puszka pandory dla Polski.
   Brak wyobraźni rządzących cymbałów spowoduje lawinę ludzkich tragedii w naszym kraju.
   Proponuję pisać do urzędników i posłów żądania skutecznego zabezpieczenia naszych rodaków przed tą epidemią . Chociażby poprzez kwarantannę i badania osób przyjeżdzających z krajów objętych zachorowaniami na ZIKA.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół