GN 20/2018 Archiwum

Będzie poprawka ws. środków na WSKSiM

W Senacie pojawi się poprawka do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - poinformowała w piątek premier Beata Szydło. Nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - dodała.

Szydło była pytana w piątek podczas konferencji prasowej w Chęcinach (świętokrzyskie) o poprawkę PiS do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

"Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta" - powiedziała.

W Sejmie przed głosowaniem nad budżetem, które zaczęło się w czwartek ok. 23.30, marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wycofana została poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w piątek dziennikarzom w Sejmie, że poprawka została wycofana, ponieważ nie był to dobry sposób znalezienia pieniędzy na wsparcie szkoły. "To powinny być pieniądze z resortu ministra (nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława) Gowina" - podkreślił. Dopytywany, dodał, że nie wie, jak to zostanie rozstrzygnięte, ale "z pewnością szkoła zasługuje na to, by ją wesprzeć".

"Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym nie przewiduje podstaw prawnych do udzielenia dotacji na cele majątkowe dla uczelni niepublicznych" - napisało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w komunikacie przesłanym PAP w piątek po południu. "Nie jest możliwe arbitralnie przekazanie dodatkowej dotacji na wydatki bieżące dla uczelni niepublicznych, poza funkcjonującymi algorytmami finansowymi w obszarze szkolnictwa wyższego. Należy wskazać, że uczelnie niepubliczne otrzymują dotację na zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom, będącymi osobami niepełnosprawnymi, warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia oraz na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów i doktorantów. Dotacje te są naliczane na podstawie paramentów wynikających z algorytmów" - dodano w komunikacie.

W czwartek poprawkę pozytywnie zaopiniowała komisja finansów publicznych. Poprawka przewidywała obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Uzyskane w ten sposób oszczędności miałyby być przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące w rezerwie celowej "Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu".

« 1 »

Zobacz także

 • kolobolo
  29.01.2016 14:52
  Co z innymi uczelniami niepublicznymi? "Bo warto" to jedyne uzasadnienie? A napisali chociaż jakiś wniosek/projekt/podanie z uzasadnieniem tej akurat kwoty?... Po co ja wymyślam. Przecież z daleka widać, że to forma chamskiej zapłaty za poparcie w zdobyciu władzy... Czysta polityka, żadnej moralności... Smutek...
 • Jan76
  29.01.2016 15:34
  Chciaem przeczyta ale telepizza zwyciezyla. Gratulacje dla gosc.pl
  doceń 0
 • konserwatysta23
  29.01.2016 16:07
  Ciągle nie słyszę rzeczowych, merytorycznych i przekonujących argumentów dla tezy, że 20 milionów szkole w Toruniu istotnie należą się? Może ktoś, na właściwym miejscu i stanowisku, wyjaśni, że jest to znakomita niepaństwowa szkoła wyższa, otwarta na wszystkich chętnych, zdolnych i pracowitych młodych Polaków, posiadającą znakomitą, merytorycznie wszechstronną w pracy dydaktycznej i badawczej, kadrę naukową i co ważne - udowodni to. Na przykład, przywołując rankingi; chodzi o te uznane i najczęściej przywoływane, a nie jakieś wirtualne, niedosięgłe przywoływane choćby przez p. posła A. Jaworskiego. Osobiście znam dziesięć szkół prywatnych w Polsce, którym dotacje, choćby po dwa miliony, przydałyby się bardziej. Może pan minister Gowin odpowie merytorycznie i rzeczowo na te wszystkie wątpliwości.
  doceń 10
 • Stanisław_Miłosz
  30.01.2016 01:30
  Jestem pewien, że żaden z absolwentów (a tym bardziej absolwentek) tej szkoły - Tej szkoły! - nie pomyli Rubikonu z ... Rubikoniem.
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama