Będzie poprawka ws. środków na WSKSiM

dodane 29.01.2016 15:38

PAP |

W Senacie pojawi się poprawka do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - poinformowała w piątek premier Beata Szydło. Nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - dodała.

Będzie poprawka ws. środków na WSKSiM   Leszek Szymański /pap Premier Beata Szydło

Szydło była pytana w piątek podczas konferencji prasowej w Chęcinach (świętokrzyskie) o poprawkę PiS do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

"Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta" - powiedziała.

W Sejmie przed głosowaniem nad budżetem, które zaczęło się w czwartek ok. 23.30, marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wycofana została poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w piątek dziennikarzom w Sejmie, że poprawka została wycofana, ponieważ nie był to dobry sposób znalezienia pieniędzy na wsparcie szkoły. "To powinny być pieniądze z resortu ministra (nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława) Gowina" - podkreślił. Dopytywany, dodał, że nie wie, jak to zostanie rozstrzygnięte, ale "z pewnością szkoła zasługuje na to, by ją wesprzeć".

"Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym nie przewiduje podstaw prawnych do udzielenia dotacji na cele majątkowe dla uczelni niepublicznych" - napisało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w komunikacie przesłanym PAP w piątek po południu. "Nie jest możliwe arbitralnie przekazanie dodatkowej dotacji na wydatki bieżące dla uczelni niepublicznych, poza funkcjonującymi algorytmami finansowymi w obszarze szkolnictwa wyższego. Należy wskazać, że uczelnie niepubliczne otrzymują dotację na zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom, będącymi osobami niepełnosprawnymi, warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia oraz na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów i doktorantów. Dotacje te są naliczane na podstawie paramentów wynikających z algorytmów" - dodano w komunikacie.

W czwartek poprawkę pozytywnie zaopiniowała komisja finansów publicznych. Poprawka przewidywała obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Uzyskane w ten sposób oszczędności miałyby być przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące w rezerwie celowej "Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | BEATA SZYDŁO, BUDŻET, FINANSE, MEDIA, PAP, RZĄD

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 kolobolo 16.02.2016 15:25
Zgadzam się. Mój smutek budzi każda sytuacja, gdy ktoś daje "swoim" cudze (czyt. społeczne) pieniądze. Nieważne z jakiej jest opcji. A smutek tym większy, że PiS deklarował się być tak bardzo inny niż PO... To takie dziwne? I to oczywiście jest ewidentna projekcja mojego systemu wartości.
Plusów: 0 _jasiek 01.02.2016 12:59
@Jakub (KUL) --- miło mi to słyszeć. Tym niemniej jednak sporo kadry KUL przejawia tendencje "postępowe", czego dowodem jest fakt, że taką próbę podjęto.
Plusów: 0 Jakub (KUL) 30.01.2016 01:55
Niezalogowany użytkownik Jako KUL-owiec zapodam sprostowanie. Nie mamy studiów genderowych. Ów głośny wykład (kurs), który miał traktować o zagadnieniach genderowych, w ogóle nie został uruchomiony. Nie było go (i nie ma) w oficjalnych programach studiów. Wykład miał być prowadzony na kierunku "Teksty kultury i animacja sieci", a ostatecznie został wycofany zanim rozpoczęto pierwsze zajęcia. Obecnie kierunek jest w fazie wygaszania i od 2 lat nie prowadzi naboru. Powód? Niedostateczna liczba kandydatów pozwalająca na uruchomienie 1 roku studiów. Podobnie zresztą, jak wiele innych kierunków (choć niekoniecznie wygaszanych), np. "nauki o rodzinie", "kulturoznawstwo", "filozofia przyrody", "wiedza o teatrze", czy "politologia".
Jestem pewien, że żaden z absolwentów (a tym bardziej absolwentek) tej szkoły - Tej szkoły! - nie pomyli Rubikonu z ... Rubikoniem.

wszystkie komentarze >