Troska wybiórcza

Troska wybiórcza

Franciszek Kucharczak

Za obywatelskim projektem "Świecka szkoła" podpisało się 150 tys. Polaków. Salon nagle zauważył, że to "głos obywateli". Głosu milionów nie zauważał.

Na pierwszej stronie czwartkowej „Gazety Wyborczej” widnieje wielki tytuł: „Czy Sejm odrzuci głos obywateli”. Chodzi o zgłoszony w poprzedniej kadencji obywatelski projekt „Świecka szkoła”, przewidujący zaprzestanie finansowania religii w szkole ze środków publicznych. Złożyło pod nim podpisy 150 tys. Polaków. Tę liczbę gazeta jeszcze wyośliła w tekście dużymi literami.

Ciekawe, że ludzie GW nie emocjonowali się o wiele większymi liczbami, oznaczającymi znacznie większe zaangażowanie obywateli. Gdy komitet „Stop aborcji” zebrał dobrze ponad pół miliona podpisów za zakazem mordowania dzieci w łonach matek, „Wyborcza” jakoś się tym nie przejmowała. Przeciwnie – cały czas z zajadłością angażowała się w utrzymanie możliwości zabijania dzieci. I tak było za każdym razem, gdy raz po razie setki tysięcy obywateli ponownie podpisywało się pod zakazem aborcji. Gazeta nie płakała nad lekceważonymi obywatelami, gdy w pierwszym czytaniu przepadały projekty podpisywane przez miliony (!) obywateli, takie jak „Ratuj maluchy” (w sprawie sześciolatków) czy dotyczące referendum w sprawie Lasów Państwowych, czy też ws. referendum dot. wieku emerytalnego.

Tamte projekty obywatele podpisywali ochoczo i w terminie, często wielokrotnie przebijając wymagany próg 100 tysięcy. I nie było co do tego wątpliwości – ale GW trzęsie się nad losem akurat takiego projektu, do którego podpisy zbierano w sposób wątpliwy, jeśli chodzi o ustawowy termin trwania zbiórki. Były też niejasności co do zgodności działań organizatorów inicjatywy z zakazem pobierania środków finansowych z budżetu państwa. Więcej o tym w tekście Świecka szkoła – poważne wady prawne.

Ale cóż – poprzednia ekipa zatwierdziła ten projekt, więc trzeba się nim zająć. Wątpliwości nie zmieniają też faktu, że 150 tys. obywateli podpisało się pod projektem zmierzającym, de facto, do usunięcia religii w szkole. Bardzo dobrze zresztą, że tak się stało – 150 tysięcy wymęczonych podpisów przeciw religii to zadziwiająco mało, zważywszy propagandę, która za czasów władzy PO wiele zrobiła, żeby kompletnie ośmieszyć szkolną katechizację i zohydzić ją w oczach społeczeństwa.

Rzecz jasna, „Wyborcza” dobrze zna odpowiedź na swoje pytanie. Obecny Sejm, oczywiście, „odrzuci głos obywateli”, dobrze by było jednak, gdyby przy tej okazji wybrzmiało parę spraw, które społeczeństwo powinno wiedzieć, jeśli chodzi o prawa rodziców w zakresie wychowania w szkole według ich przekonań. Między innymi to, że państwo nie robi żadnej łaski, gdy finansuje nauczanie tego, co dla milionów Polaków jest główną treścią ich życia i podstawą systemu wychowania.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 28 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 złośliwiec007 01.02.2016 21:08
@kuba
O "bystrości" Twojego rozumu świadczy najlepiej "druga alternatywa". ha ha ha
Plusów: 0 pepe 01.02.2016 13:59
Niezalogowany użytkownik Widocznie Tobie te lekcje religii nic nie przyniosły co wnioskuję z wpisu,a i parafianinem jesteś pewnie kiepskim o ile jeszcze chodzisz do kościoła
Plusów: 0 kuba 29.01.2016 12:26
Niezalogowany użytkownik Złośliwiec, chyba bystrosc mojego umysłu nie jest na tyle duża aby pojąć zawilosc Twojej wypowiedzi. Druga alternatywa jest taka, że złość zaślepia Cię i każdą wypowiedź, z którą nie do końca się zgadzasz traktujesz jak zagrożenie. Czy to nie oznaka kompleksów?
Plusów: 1 Kostek 29.01.2016 11:25
Niezalogowany użytkownik @Uwaga, a ty byś chciał/a, żeby wszyscy z jednakowym entuzjazmem odnosili się do każdego projektu obywatelskiego? To chyba normalne, że człowiek jednych rzeczy nie uważa za dobre, a inne za takie uważa.
Według twojej logiki nie ma mentalności Kalego tylko świr, przyjmujący radośnie każdy pomysł dowolnego pomysłodawcy.

wszystkie komentarze >

Komentarz z dnia

N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6