Nowy numer 16/2018 Archiwum

Szczegóły podatku od marketów

Markety będą płacić trzy stawki podatku od obrotów; stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu - wynika z poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Podatek, jak wynika z komunikatu, będzie miał charakter progresywny.

Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Stawka 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

"Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie (18 mln zł rocznie - PAP). Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych" - głosi komunikat resortu finansów.

Projekt został skierowany przez MF do kancelarii premiera. Miałby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podatek od marketów ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany ma być, według programu PiS, m.in. program 500+. W myśl projektu budżetu na 2016 rok dochody z podatku od marketów powinny wynieść ok. 2 mld zł rocznie.

Ze wstępnego projektu ustawy dotyczącej tego podatku wynikało, że opodatkowane miały być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 mkw. W toku prac zrezygnowano jednak z kryterium powierzchniowego.

« 1 »

Zobacz także

 • Agaton
  25.01.2016 19:39
  Tragiczne nieporozumienie! Po pierwsze - obrót nie jest dochodem,w handlu dochodem jest marża zrealizowana na sprzedaży pomniejszona o koszty handlowe. Po drugie - podatek obrotowy funkcjonował w Polsce do 4 lipca 1993 roku,od 5 lipca 1993 został zastąpiony podatkiem VAT. To my za to zapłacimy,potężni handlowcy poradzą sobie z tym doskonale.
 • DAWID
  25.01.2016 22:10
  Nie rozumiesz istoty. Polacy nie mogą mieć ciągle wszystkiego taniej a nie bogacić się. Nie tędy droga. Jeśli zagraniczne sieci tu handlują to muszą NAM za to zapłacić.
  Dwa to straszenie że markety dźwigną ceny. Otóż o to chodzi! O wyrównanie szans z polskimi sklepikarzami, którzy muszą płacić podatki a oni nie. To rozwinie polskich przedsiębiorców! Trzeba małymi krokami oddać Polskę w ręce Polaków! Nie musimy mieć tanio, a chcemy móc zarabiać! To jest ta różnica!
  doceń 4
 • ziutek
  25.01.2016 23:19
  @Agaton
  - Jedna z wielkich sieci handlowych (nazwy nie wymienię) też sobie liczy od najemców dodatkową opłatę czynszową właśnie od _obrotu_, nie od dochodu. Za to też my płacimy, sądzę że więcej niż zapłacimy za pisowski podatek. To jest oczywiście czysty (sic!) liberalizm gospodarczy. Nikt jakoś przeciwko temu nie protestuje. Galerie handlowe, także ta o której pisze są pełne.
  doceń 3
 • tomasz
  26.01.2016 15:02
  Wszyscy pracownicy handlu czekają nadal na wolne niedziele od pracy, kochani oddajmy się rodzinom.
  doceń 2

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama