Papież: Strzeżcie się podwójnego życia

dodane 25.01.2016 16:51

KAI |

Do głoszenia prostych i zrozumiałych kazań wezwał Franciszek księży i seminarzystów.

Papież: Strzeżcie się podwójnego życia   governortomwolf / CC 2.0 Papież Franciszek

"Nie bądźcie żadnymi zwiastunami kompleksowej doktryny, lecz zwiastunami Jezusa" - powiedział papież podczas spotkania z kapłanami Papieskiego Seminarium Lombardzkiego w Rzymie. Przestrzegł przed "prowadzeniem podwójnego życia". W audiencji z okazji 50-lecia istnienia seminarium wziął udział metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola.

Franciszek podkreślił, że księża powinni wieść proste życie i odrzucać każdą formę światowości. Przestrzegł, aby kapłaństwo nie było traktowane wyłącznie z punktu widzenia osobistego sukcesu i skupiało uwagę na samym sobie. "Taki ksiądz szuka tylko tego, co mu się podoba, jest bez przekonania i bez prawdziwego zainteresowania dla innych" - zaznaczył papież. Za wzór podał św. Karola Boromeusza (1538–1584), arcybiskupa Mediolanu. Przypomniał, że św. Karol zawsze chciał księży, którzy byliby sługami Boga i ojcami dla ludu, a szczególnie dla biednych.

Papież zwrócił uwagę, że czas spędzony w seminarium duchownym nie służy tylko studiom. "Przygotowuje was również do tego, aby podążać za duchowym impulsem i być przyszłością Kościoła" - powiedział i dodał: "Ważne jest, aby nie podążać za własnymi preferencjami lub ‘modą czasu’, ale sercem Boga i Ewangelią". Wskazał na wagę modlitwy, formacji i duszpasterstwa, które powinny być zawsze połączone ze sobą tak, aby "kapłani dziś i jutro byli mężczyznami uduchowionymi i miłosiernymi kapłanami". Franciszek zaznaczył również, że dobry ksiądz zawsze pozostaje w bliskim kontakcie ze swoim biskupem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | FRANCISZEK, PAPIEŻ, PAPIEŻ FRANCISZEK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 br. Tomasz 26.01.2016 14:18
Niezalogowany użytkownik Może i Ksiądz, którego krytykujesz jest zgorzkniały. Raczej widzę w tym "zmęczenie materiału" polskiego duchownego, pewnie niższej szarży, takiego taniego robotnika od wszystkiego. Tak, czy owak, Jego diagnoza jest słuszna.
Plusów: 0 ikk 26.01.2016 12:42
Niezalogowany użytkownik Jezus tak, Kościół tak, zatem doktryna tak. Czyli błędem jest przeciwstawianie Jezusa doktrynie. Błędne i szkodliwe.
Plusów: 3 Laura 26.01.2016 10:56
Niezalogowany użytkownik Nie sądzisz chyba, że jak ksiądz wpadnie z 10 minutową wizytą to pozna swoich parafian. Przecież mają rozpisane dziennie całe ulice. Ja im szczerze mówiąc współczuję. Może proboszczom to na rękę, ale większość księży traci na tym po prostu duchowo, bo żeby mieć w sobie Ducha Pana Jezusa to trzeba się dużo modlić i czytać Słowo Boże, a nie biegać po kolędzie. Powinno być to inaczej rozwiązane.
Plusów: 0 kolobolo 26.01.2016 10:42
W tych słowach przebija zgorzknienie osoby, która poszła do seminarium, żeby zrobić w Kościele karierę, ale jej wysiłki nie zostały docenione. No to rzeczywiście smutne.

wszystkie komentarze >