Nowy numer 16/2018 Archiwum

TNS Polska: PiS liderem, opozycja daleko z tyłu

38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 16 proc. na PO, 15 proc. na Nowoczesną, a 11 proc. na formację Kukiz'15 - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu, według badania, nie weszłoby PSL, które ma obecnie swoich posłów.

W badaniu zrealizowanym w połowie stycznia swój głos na PSL chciało oddać 3 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla partii politycznych to 5 proc.). Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 2 proc. respondentów. Na koalicję Zjednoczona Lewica gotowych było oddać swój głos 2 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, co jedenasty nie był zdecydowany, komu przekazałby poparcie.

TNS Polska podaje, że w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca, o 4 punkty procentowe obniżyły się notowania PiS. O 1 punkt procentowy gorsze są notowania PO i formacji Kukiz'15. O 5 punktów procentowych polepszyły się notowania Nowoczesnej. Poparcie dla PSL było na takim samym poziomie, koalicja Zjednoczona Lewica straciła 2 punkty procentowe, a partie KORWiN i Razem zyskały po 1 punkcie procentowym.

W styczniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 27 proc. badanych zdecydowanie, a 37 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych - 14 proc. mówiło, że raczej nie pójdzie, 16 proc., że na pewno nie pójdzie; 6 proc. nie miało zdania.

Odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie, co w badaniu zrealizowanym przed miesiącem - napisano w sondażu. Wówczas 28 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn.

TNS Polska zaznacza, że większość badania była zrealizowana jeszcze przed debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 15-20 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 968 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

« 1 »

Zobacz także

 • Exodus
  22.01.2016 17:51
  Widzę że Pi wybrał ostry kurs na gazetę Katolicką. Rozumie że Ty pierwszy uciekniesz, masowo. ;)
  doceń 10
 • Alicja
  22.01.2016 19:47
  Warto trochę policzyć nawet jeśli PO i Nowoczesna konkurują, to wyznają podobne wartości 16 +15 = 31,więc z tym daleko w tyle bym nie przesadzała.
 • moja opinia
  22.01.2016 21:03
  Ja popieram prawicę.
  Nie interesuje mnie lewica narodowa (PiS) ani liberalna (PO).
  Polacy mają skłonności lewicowe i trudno im akceptować prawe idee.
  doceń 0
 • MajkelDżekson
  23.01.2016 11:08
  A ja zapytam do kogo należą Polskie Media ? Zachęcam wszystkich do podpisania petycji Maxa Kolonko, wpisz w google: petycja Ograniczenie kapitału niemieckiego w mediach na terytorium Polski, trwa to kilkadziesiąt sekund (na stronce citizengo). Polskie media dla Polski i Polaków a nie tak jak obecnie przeciw nam.
  doceń 2

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama