Obmycie nóg także dla kobiet

dodane 21.01.2016 17:47

KAI |

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie Ludu Bożego” będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.

Obmycie nóg także dla kobiet   Jakub Szymczuk /Foto Gość Kard. Kazimierz Nycz obmywa nogi w Wielki Czwartek 2 kwietnia 2014 roku

W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.

Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowałaby różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młode jak i starsze, zdrowi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane jak i świeccy.

Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | OBMYCIE NÓG, WATYKAN, WIELKI CZWARTEK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 62 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 NJ 25.01.2016 11:50
Niezalogowany użytkownik A czymże się różni uniżenie przed "zwykłym szarym kapłanem" od tego przed "uczennicą lub innym kimś"? Jezus umarł najbardziej wstydliwą śmiercią - na krzyżu - za nas wszystkich.
Plusów: 3 Anna Panna 24.01.2016 23:17
Niezalogowany użytkownik Właśnie - od tego balkonu się zaczęło. Też tak to odbieram.

Niestety - nikt tego "dobry wieczór", "dzień dobry" i "do widzenia" nie komentuje.
Plusów: 8 tango francesco 24.01.2016 15:10
Niezalogowany użytkownik Rozumiem że "odpowiednio przygotowanymi członkami ludu bożego" są nastoletnie muzułmanki z poprawczaka i papcio Franek w tym roku znowu zaprosi je do wzięcia udziału w tym obrzędzie
Plusów: 1 ikk 24.01.2016 09:17
Niezalogowany użytkownik Tak, to jest aronia;) Choć nie, to jest raczej smutna konstatacja.
Tak na marginesie, zastanawiałam się niedawno w kontekście nasilenia ostatnich ekumenicznych wypowiedzi papieża nad tym, czy przypadkiem nie szykuje on interkomunii na 500-lecie reformacji - a tu proszę, komunia dla lutrzyków właśnie się odbyła w Watykanie.

wszystkie komentarze >