KOD w PE, prorządowa pikieta przed gmachem

dodane 19.01.2016 13:04

PAP |

Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji spotykają się we wtorek w Strasburgu z liderami frakcji w Parlamencie Europejskim w związku z debatą o sytuacji w Polsce. Natomiast zwolennicy rządu zaplanowali przed gmachem PE pikietę.

KOD w PE, prorządowa pikieta przed gmachem   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Parament Europejski

Lider KOD Mateusz Kijowski powiedział PAP, że rozmawiał już z szefem frakcji liberałów w PE Guyem Verhofstadtem. Jak poinformował, zaplanowane są też spotkania ze współprzewodniczącą Zielonych Rebeccą Harms, Javierem Moreno Sanchezem z frakcji Socjalistów i Demokratów, a także m.in. z przedstawicielami Zjednoczonej Lewicy Europejskiej. Trwają starania o spotkania z przedstawicielami innych frakcji.

Kijowski zaznaczył, że podczas tych rozmów KOD chce przekonywać, że decyzje podejmowane przez większość parlamentarną oraz stworzony przez nią rząd nie są wyrazem woli Polaków i maja charakter antydemokratyczny. Jak mówił, Polacy chcą być członkami wspólnoty, którzy szanują wspólne wartości, chcą je pielęgnować i "dzielić się, a nie tylko brać".

Kijowski zapowiedział, że przedstawiciele KOD będą rozdawać ulotki dotyczące sytuacji w Polsce europosłom wchodzącym na debatę do sali plenarnej PE.

Z kolei przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej i Stowarzyszenia "Solidarni 2010" zaplanowali pikietę przed Parlamentem Europejskim. Jak powiedział PAP szef Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński, do Strasburga autokarami przybędzie kilkuset przedstawicieli Klubów z Krakowa i Warszawy, a także z krajów Europy Zachodniej.

Pikieta ma być wyrazem wsparcia rządu i premier Beaty Szydło. "Chcemy przekonać europejską opinię publiczną, że w Polsce nie dzieje się nic złego, że to są wszystko naturalne zmiany, a z demokracją w naszym kraju jest wszystko w porządku" - powiedział Kapuściński.

Po godz. 16 w PE rozpocznie się debata na temat sytuacji w Polsce, która ma potrwać półtorej godziny. W pierwszej kolejności głos ma zabrać reprezentant holenderskiej prezydencji, a także wiceszef Komisji Europejskiej, który będzie mówił o uruchomionym 13 stycznia pierwszym etapie procedury ochrony państwa prawnego wobec Polski.

Po sprawozdaniu KE i prezydencji ma się wypowiedzieć premier Beata Szydło. Następnie głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w europarlamencie. W drugiej z trzech tur w debacie wypowiedzą się polscy europosłowie (z frakcji, w których zasiadają). Po wypowiedziach deputowanych po raz drugi na mównicę wyjdzie polska premier, która będzie miała wówczas możliwość udzielania odpowiedzi na ewentualne pytania.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | BEATA SZYDŁO, DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PAP, PE, RZĄD, UE, UNIA EUROPEJSKA

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 DNA 19.01.2016 13:31
Niezalogowany użytkownik Tak wygląda zgniła demokracja UE, która ma charakter typowo mafijny.
Plusów: 5 operator 19.01.2016 13:27
Nie po to zaczeto tę zadyme żeby ja teraz zakonczyć. Wydaje mi się że dzisiaj zobaczymy frontalny atak ze wszystkich stron na polski rząd. Powiedzmy sobie szczerze że UE a zwłaszcza Niemcy są zainteresowane osłabieniem PIS aby w koncu utracił władzę bo inaczej zamiast wasala Niemcy będą mieli partnera a to im bardzo nie pasuje.
Plusów: 6 k 19.01.2016 13:21
Niezalogowany użytkownik kto może niech się pomodli za Ojczyznę.

wszystkie komentarze >