"Nie płać za smog w Zakopanem!"

dodane 18.01.2016 13:57

Wojciech Teister

Czy miasto wycofa się z pobierania opłaty miejscowej do czasu poprawy jakości powietrza?

"Nie płać za smog w Zakopanem!"  

Organizacje Akcja Demokracja i ClientEarth rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją do burmistrza Zakopanego, której sygnatariusze domagają się podjęcia przez władze miasta skutecznych działań mających na celu ograniczenie ilości smogu w zakopiańskim powietrzu oraz zrezygnowanie przez miasto z pobierania od turystów tzw. opłaty miejscowej. Opłata ta jest doliczona do cen noclegów w miejscowościach o szczególnych walorach uzdrowiskowych, klimatycznych i krajobrazowych. Problem w tym, że szczególnie w okresie zimowym, Zakopane - podobnie jak większość górskich miejscowości turystycznych w Polsce - nie spełnia norm czystości powietrza, trudno więc mówić o korzystnych warunkach klimatycznych czy uzdrowiskowych. Pod względem zanieczyszczenia powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem Zakopane należy do 10 najbrudniejszych miast w kraju. Tymczasem rocznie z tego podatku do budżetu miasta wpływa około 3 mln. zł.

Pod petycją podpisało się już kilkaset osób. W walkę ze smogiem w stolicy Tatr włączył się aktywnie m. in. himalaista i skialpinista, Zakopiańczyk Andrzej Bargiel:

Podhalański Alarm Smogowy "Walka o oddech" [krótka wersja] - Andrzej Bargiel o zakopiańskim smogu
Czy władze miasta mają zamiar zareagować na petycję? Otrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Miasta Zakopane, którą można przeczytać TUTAJ.

Zakopane od lat prowadzi program wymiany starych kotłów grzewczych na kotły nowego typu, jednak te działania są nieskuteczne. W minionych dwóch latach zamiast zaplanowanej wymiany 496 kotłów w ramach programu wymieniono jedynie 21. Warto jednak dodać, że problem smogu w sezonie zimowym nie dotyczy tylko Zakopanego, ale wielu polskich miejscowości turystycznych.

 

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 max 18.01.2016 21:01
Niezalogowany użytkownik Z tym CO2 bym nie przesadzał. Człowiek wytwarza może promil tego co wytwarza natura i CO2 jest niezbędny w przyrodzie, a żeby byl szkodliwy musi być go naprawdę dużo tak żeby zabrakło tlenu ;)

Głównie szkodliwe są niespalone węglowodory, tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, popiół i sadzaW zasadzie każde paliwo da się spalić czysto, ważne są warunki spalania czyli duże znaczenie ma tu kocioł i komin.
Plusów: 0 jur 18.01.2016 16:46
Niezalogowany użytkownik Dobrej jakości węgiel to pewnie węgiel bez pierwiastka C. Tylko spalanie takiego paliwa gwarantuje zero emisji CO i CO 2.
Plusów: 0 max 18.01.2016 15:05
Niezalogowany użytkownik Myślę, że odcinanie środków dla samorządu nie przyczyni się do zmiany powietrza w Zakopanym. Może powinno się pomyśleć np. o dofinansowaniu dobrej jakości węgla dla mieszkańców czy wysokiej klasy kotłów i uświadamianiu społeczeństwa że nie wolno palić śmieciami gdyż to zagraża zdrowiu i życiu palących i sąsiadów.

wszystkie komentarze >