Nowy numer 13/2024 Archiwum

Perspektywa na dobry tydzień

Na jednym z obrazów walczącej z białaczką Małgorzaty Ostrowskiej, widać dziewczynę stojącą przed schodami wiodącymi do widocznego przez drzwi nieba. - Ich wysokość zależy od nas – wyjaśniła autorka.

– Jeśli będziemy szli ze spuszczoną głową, narzekając, że mamy wszystkiego dość, to każdy schód zamiast kilkudziesięciu centymetrów będzie miał 150 metrów – przypomniała znajomą, ale wciąż nie oswojoną przez wielu prawdę.

Warto przypomnieć, że Małgorzata Ostrowska, założycielka Fundacji „Przetrwać cierpienie”, stworzyła ją po szczęśliwym odratowaniu z próby samobójczej. Pomagała innym znajdującym się w kryzysie. Niestety, zachorowała na białaczkę, ale się nie poddała. Walczy z nią pomimo, że chemia ani radioterapia nie przyniosły efektów. Wróciła do malowania obrazów, żeby zarobić na leki sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych i stąd ta refleksja nad jednym z nich.

Pisanie reportażu o Małgosi uświadomiło mi po raz kolejny, jak ważna jest perspektywa, z jakiej patrzymy na swoje życie. Można o nim powiedzieć, że jest niezwykłe i wyjątkowe, ale też banalne i sztampowe, przypominające historie innych ludzi. Jedno, co jest pewne, to fakt, że wyróżnia je moje imię i nazwisko, firmujące te wszystkie wydarzenia, składające się na mniej lub bardziej godne życie. To imię i nazwisko jest wpisane w szeregi biblijnych imion, utrwalone na niewidzialnych kartach przez każdego z żyjących.

Każdy kolejny dzień dopisuje nową puentę naszej historii. Jesteśmy jak Mały Książę z książki Antoine de Saint Exupery`ego, który na swojej małej planecie nieustannie uczy się miłości. Nie tylko do ukochanej Róży, ale też do szkodzących kwiatu gąsienic. A ja życzę Wszystkim Czytelnikom jak najczęstszego patrzenia z perspektywy Małego Księcia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych