• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Rozmowa Duda-Tusk z protestami w tle

  PAP

  dodane 18.01.2016 10:35

  Prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk w poniedziałek spotkali się w Brukseli, by najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie omówić sprawy europejskie, m.in. kryzys migracyjny, Brexit i politykę energetyczną, w tym sprawę Nord Stream 2.

  Przed budynkiem Rady UE w Brukseli trwają dwie konkurencyjne demonstracje: Komitetu Obrony Demokracji oraz grupy osób z transparentem "Solidarni 2010".

  Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że prezydent Duda z przewodniczącym Tuskiem ma omówić plan polityczny UE na 2016 rok. Według ministra Andrzej Duda będzie przekonywał w Brukseli, że Europy nie stać na "sztuczny konflikt" w relacjach z Polską, gdyż jest ona potrzebna do rozwiązania rzeczywistych kryzysów w UE, m.in. migracyjnego.

  "Nam zależy przede wszystkim na tym, żeby (...) prezydent Polski, jako prezydent szóstego co do wielkości kraju członkowskiego UE, spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej po to, by w imieniu państwa członkowskiego powiedzieć o naszych celach, naszych punktach widzenia, naszych interesach w zakresie tych największych procesów politycznych, jakie zachodzą dzisiaj w Europie. Od tego jest Donald Tusk, żeby wysłuchać poszczególnych państw, a potem szukać kompromisu między tymi punktami widzenia" - powiedział Szczerski w niedzielę dziennikarzom, przed wylotem do Brukseli.

  Według niego politycy mają rozmawiać m.in. o polityce migracyjnej, kwestii Brexitu, czyli możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, i polityce energetycznej, w tym o projekcie gazociągu Nord Stream 2.

  W poniedziałek w Brukseli prezydent Duda spotka się jeszcze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove'em. Ma to być zasadnicza część wizyty Dudy w Belgii.

  8 i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów oraz przywódcy najważniejszych organizacji międzynarodowych.

  Andrzej Duda jako prezydent elekt spotkał się ze Stoltenbergiem w czerwcu 2015 roku w Warszawie.

  Z Brukseli Katarzyna Nocuń (PAP)

  kno/ awi/ ksaj/ ap/ mag/

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Maluczki
   18.01.2016 10:52
   Ja Tuskowi nie podałbym ręki!
   Ten człowiek, razem z Mazowieckim, Wałęsą, Balcerowiczem i reszta bandy, firmował największe szkody wyrządzone Polsce po 1989 roku.
  • Awa
   18.01.2016 19:31
   Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał
   Wrogów poszukam sobie sam.
   Dlaczego ................... bez przerwy
   Poucza ktoś w co wierzyć mam

   Niech się gazeta Neuesdeustchland
   Wstrzyma z wstępniakiem o pomocy
   Bo tu są ludzie, którzy jeszcze
   Budzą się z krzykiem w środku nocy

   Zaiste wierny to przyjaciel
   Wszak znów pucuje śniedź pomników
   Na wieczną chwałę i pamiątkę
   Pruskich kaprali, Fryderyków
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół