• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Prof. Gliński na gali otwarcia ESK

  PAP

  dodane 17.01.2016 16:39

  - Polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna; nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości - mówił w niedzielę we Wrocławiu podczas gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) minister kultury prof. Piotr Gliński.

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że rząd polski podtrzymuje wsparcie dla organizacji ESK. "To wsparcie jest wyrazem oczywistego dla nas przekonania, że rola kultury i idea dialogu, współpracy i solidarności europejskiej jest dla naszego rządu priorytetowa. Nowa ekipa płynnie i odpowiedzialnie kontynuuje dobre i pożyteczne działania naszych poprzedników politycznych, tam, gdzie - jak w tym przypadku - są one rzeczywiście pożyteczne dla dobra publicznego" - mówił prof. Gliński.

  Wicepremier dodał, że chciałby, by z Wrocławia wybrzmiała moc, że "polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna". "Nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości. Treścią tej kultury i treścią demokracji są także wartości oparte na tolerancji i zrozumieniu racji innych ludzi" - mówił prof. Gliński.

  W swoim przemówieniu minister kultury podkreślił również, że idea obchodów ESK wywodzi się z myślenia o wspólnotowym dziedzictwie Europy. "Z myślenia o pewnym systemie wartości () stanowi on podstawę współpracy i wymiany kulturowej w Europie i podstawę dialogu" - mówił wicepremier.

  Prof. Gliński podkreślił, że wartości europejskie nie są dane raz na zawsze. "Musimy o tym pamiętać () dlatego musimy usilnie owe europejskie wartości praktykować, dbać o nie, by nie ulegały one ciągłym manipulacjom i zakłamaniom" - mówił.

  Apelował też o solidarność europejską. "Byśmy nie ulegali w europejskiej rozmowie dyktatowi silniejszych i byśmy nie ulegali zaślepieniu i obojętności wobec dramatu naszych europejskich braci, którzy w dalece niedostatecznym stopniu doświadczają naszej europejskiej solidarności" - mówił szef resortu kultury.

  Minister kultury podkreślił, że chodzi również o solidarność z obywatelami Ukrainy. "Tam wciąż toczy się wojna" - mówił. Dodał, że Polacy "dali Europie impuls przypomnienia o solidarności". "Solidarności, dzięki której uczestniczyliśmy w tej wielkiej odmianie Europy Centralnej i Wschodnie po latach panowania systemu sowieckiego" - powiedział.

  Jak mówił prof. Gliński, Wrocław ze swym potencjałem, dynamiką i tradycją jest dobrym reprezentantem żywotności i siły polskiej kultury. "Mam nadzieję, że to miasto będzie symboliczną bramą dla poznania polskiej kultury, dla poznania europejskich treści polskiej kultury przez wszystkich Europejczyków" - powiedział wicepremier.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ESK, KULTURA, PAP

  Zobacz także

  • MarianNowak
   17.01.2016 17:10
   Zachowania te destabilizują ład prawny w naszym kraju i nie dają się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego.


  • Anna
   17.01.2016 22:08

   I ani słowa w GOŚCIU ze śmiechu jakim skwitowali ludzie słowa "tabl eta" Glińskiego?
  • tyrf
   17.01.2016 22:35
   Dziwie sie, ze w relacji nie ma wzmianki jak entuzjastycznie to przemówienie zostalo przyjęte.
  • hub381
   18.01.2016 15:50
   Miałem wrażenie,ze w G.N.mówią prawdę ?
   Niestety to co napisali o wystąpieniu ministra kultury we Wrocławiu napawa mnie wątpliwością !
   Czy nie lepiej więcej o BIBLII niż o polityce ?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół