Nowy numer 21/2018 Archiwum

Niemcy: Duży popyt na "Mein Kampf"

Ze względu na ogromne zainteresowanie propagandową książką Hitlera "Mein Kampf" jej wydawca - Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium - musi dodrukować kolejne egzemplarze krytycznego wydania publikacji. Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie.

"Mein Kampf" jest dostępny w niemieckich księgarniach od tygodnia. Pierwszy nakład kontrowersyjnej książki w wysokości 4 tys. egzemplarzy zniknął natychmiast z półek. Ponadto już w dniu premiery książki do Instytutu w Monachium nadeszło 15 tys. zamówień - podał w piątek dziennik "Berliner Zeitung".

"Zleciliśmy dodruk kolejnych egzemplarzy, reagujemy elastycznie na popyt" - zapewnia dyrektor IfZ Andreas Wirsching na swojej stronie internetowej. "Będziemy sukcesywnie zwiększać nakład, aby każdy zainteresowany mógł ją nabyć" - napisał historyk zastrzegając, że nie może wykluczyć, iż na zakup książki trzeba będzie poczekać.

Wirsching zaznaczył, że cena naukowej publikacji - 59 euro - została celowo ustalona na tak niskim poziomie, aby była dostępna nie tylko dla fachowców, lecz także dla szerszego grona czytelników. Traktujemy to jako "wkład do historyczno-politycznego kształcenia społeczeństwa" - wyjaśnił historyk.

Napisana przez Hitlera w latach 20. podczas odbywania kary więzienia książka została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie do tego dzieła. Z końcem zeszłego roku prawa te wygasły. Aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza, historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki.

Zdaniem Wirschinga "Mein Kampf" jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu. Krytyczne wydanie "Mein Kampf" ma także jego zdaniem "polityczno-moralną funkcję", gdyż zapobiega sytuacji, w której na rynku ukazałoby się po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii wiele wydań nieopatrzonych komentarzem.

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja zawiera oprócz oryginalnego tekstu liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Hitlera.

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając między innymi zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

Niemiecka minister oświaty Johanna Wanka opowiedziała się za wykorzystaniem naukowego wydania "Mein Kampf" na lekcjach historii. Pomysł ten poparły Związek Nauczycieli Niemieckich, a także władze Bawarii.

« 1 »

Zobacz także

 • pytanie
  15.01.2016 18:43
  Ciekawe, jak będzie popyt w katolickiej Polsce na tłumaczenie "Mojej walki"?
  doceń 1
 • Zych
  15.01.2016 23:03
  Jaki będzie popyt na "Mein Kampf" w Polsce? Nijaki. Kupi ja paru oszołomów, przeczyta pierwsze pięć kartek potem odłoży na półkę "bo to hipsterska książka" a przy najmniejszym remoncie mieszkania wywali na śmietnik.
  Byłem posiadaczem tego "dzieła" wydanego po polsku (nie pamiętam wydawnictwa ani roku wydania). Próbowałem to czytać jako nastolatek potem jako dorosły - nie dało się!
  Znalazłem tę książkę ponownie w zeszłym roku (przy okazji remontu domu Rodziców). I znowu z uporem maniaka postanowiłem poczytać. I znowu jak poprzednio, przed laty nie dałem rady. Po 19 stronach odpuściłem i wywaliłem na śmietnik.
  Domyślam się, że niektóre media, wydanie tejże książki podniosą do rangi "wydarzenia roku" ale moim zdaniem nie ma co się spinać ani tracić energii i czasu na to "dzieło"
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama