Gowin nie zlikwiduje gender studies

dodane 12.01.2016 08:38

PAP |

Nie zapowiadałem likwidacji gender studies; jestem w takich sprawach szczerym liberałem, uważam, że zasada autonomii uczelni i wolności akademickiej jest święta - mówi PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany, czy będzie naciskał na likwidację tego kierunku na polskich uczelniach.

Gowin nie zlikwiduje gender studies   Marcin Obara /PAP Jarosław Gowin

"Moje słowa zostały przeinaczone przez niektóre media. Nie mówiłem, że zamierzam zlikwidować gender studies. To nie leży w gestii ministra" - powiedział PAP Gowin.

Wątpliwości takie pojawiły się po jego wypowiedzi, że podejmie działania mające na celu odebranie statusu czasopisma naukowego periodykom propagującym postulaty ruchu LGBT i tzw. gender studies. Gowin zaznaczył, że "fałszywie przypisano mu takie intencje", zwłaszcza że "w gestii ministra nie leży usunięcie czasopism z tego zakresu »badań« z międzynarodowych rankingów czasopism".

"To są rankingi autonomiczne. Ja tylko zwracam uwagę na to, że w humanistyce pojawiła się - tak jak marksizm w czasach PRL-u - narzucana odgórnie pseudonauka. Dzisiaj niestety oddolnie pojawiają się, finansowane bardzo szczodrze przez instytucje europejskie, inne pseudobadania. Studia lesbijskie czy studia gejowskie to jest tylko taki najbardziej skrajny przykład pseudonauki" - wskazał.

Zarazem zastrzegł: "Nie jest jednak moją rolą i zamiarem ingerowanie w sferę wolności badań. Jak ktoś chce takie pseudonauki rozwijać - proszę bardzo. Ja mogę tylko żałować, że tak dużo środków, które mogłyby pójść na rzeczywiste badania, jest marnowanych na te dziedziny - w moim przekonaniu sztuczne".

Dopytywany, czy w takim razie gender studies na polskich uczelniach nie są zagrożone, Gowin odpowiedział: "To nie ode mnie zależy. Jestem w takich sprawach szczerym liberałem. Uważam, że zasada autonomii uczelni i wolności akademickiej to zasada święta".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | EDUKACJA, GENDER STUDIES, GOWIN, MNISW, NAUKA

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Prawy 12.01.2016 23:41
Niezalogowany użytkownik Smieszy mnie jak ludzie nazywają PIS prawicą. Jest to partia konserwatywna, ale na pewno nie prawicowa. Prawica nie ma nic wspólnego z religiami tylko z gospodarką. Ponadto żaden prawicowy rząd nie nakłada nowych podatków i daje ludziom 500zł na dziecko. Pis to pseudo-prawica, ale niestety mało kto to rozumie. Żeby rząd ludziom dał najpierw musi im to zabrać!
Plusów: 0 krzysztof 12.01.2016 22:56
Niezalogowany użytkownik Brawo, Panie Gowin. Jest Pan światełkiem w tunelu tego rządu!
Plusów: 0 Kopyrda 12.01.2016 22:13
A dlaczego rzad ma przywracac poradek moralny? Przeciez Katolicy nie chca i nie beda uczeszczac na studia gender, bo sa one sprzeczne z nauka Kosciola.
Plusów: 7 operator 12.01.2016 16:58
Niestety potwierdza sie teza że Gowin to najsłabsze ogniwo prawicy. Te pseudo-studia powinny zostać zlikwidowane i mam nadzieje że to się stanie niezaleznie co sadzi o tym minister liberał Gowin Jarosław.

wszystkie komentarze >