Nowy numer 16/2018 Archiwum

Co 20. bezdomny to dziecko

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony skalą bezdomności wśród dzieci i apeluje o systemowe działania przeciwdziałające problemowi. List w tej sprawie wystosował do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej. Przypomina, że dzieci stanowią ok. 5 proc. bezdomnych.

W piśmie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej RPD wskazał, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do niezbędnego minimum.

Rzecznik przekazał, że znany jest mu skrajny przypadek pobytu w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi nieprzerwanie od 3 lat. Michalak wskazał, że z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych.

"Problemem jest nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe" - ocenił.

Jak wyjaśnił, w kierowanych do niego skargach bezdomni rodzice piszą m.in., że dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk.

"Z analizy treści skarg jednoznacznie wynika, że schroniska dla bezdomnych nie są miejscami, w których powinny przebywać dzieci" - podkreśla RPD i zaznacza, że wnioski wypływające ze skarg zostały przez niego potwierdzone podczas badania spraw na miejscu.

Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy i nierzadko jest przez nie powierzane podmiotom niepublicznym.

W ocenie RPD problem nie sprowadza się wyłącznie do braku w obowiązującym systemie prawa regulacji, która normowałaby standard podstawowych usług świadczonych w schroniskach dla bezdomnych w których przebywają dzieci. "Oczywiście wprowadzenie takiego uregulowania mogłoby poprawić poziom ochrony praw dzieci. Należy jednak przede wszystkim inicjować działania systemowe przeciwdziałające bezdomności dzieci poprzez ograniczenie konieczności kierowania do rodziców z dziećmi pomocy społecznej w postaci schronienia w schronisku dla bezdomnych, a gdy jest to konieczne - do skracania okresu pobytu do niezbędnego minimum" - uważa Michalak.

RPD wskazał, że zaniepokojony polskim statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ, który zaleca m.in. dokonanie przeglądu prawa, polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb dzieci.

Michalak zwrócił się do minister Rafalskiej o podjęcie działań w zakresie określenia rzeczywistej liczby dzieci dotkniętych problemem bezdomności i podjęcie działań, także międzyresortowych, mających na celu ograniczenie tego zjawiska.

MRPiPS powinno odpowiedzieć na pismo RPD w ciągu 30 dni.

« 1 »

Zobacz także

 • ZwZ
  12.01.2016 09:28
  "RPD wskazał, że zaniepokojony polskim statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ, który zaleca m.in. ... polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności..."

  I tu jest pies pogrzebany. Nie ma mieszkań dla bezdomnych rodziców w Polsce. Za to są dla migrantów i na nich znajdą się pieniądze. Dla ludzi szukających lepszego życia będą środki polskiego podatnika i to w obfitości, dla Polaków ich nie ma. Iluż to Polaków "wybrało" bezdomność w takich krajach, jak Włochy i Francja! Wystarczy posłuchać w jakich językach mówią tam bezdomni, żeby zobaczyć, że bezdomność w Polsce to tylko część polskiej bezdomności.
  doceń 8
 • Adam2
  12.01.2016 10:47
  To prawda.Ogromny wstyd dla nas wszystkich.I dla Państwa również.

  Tylko co robiliśmy przez poprzednie lata- również Rzecznicy Praw Dziecka, a także Rzecznicy Praw Obywatela, względem najuboższych.

  Teraz łatwo pisać.Obciąża to nas wszystkich.
  Obecny Rząd i PIS, powinien zainteresować się tym problemem.

  A opozycja winna wspierać wszystkie działania naprawy Rzeczypospolitej. a nie kłaść "kłody po nogi" dla ciężko pracujących polityków i działaczy gospodarczych.Dla naszego wspulnego dobra.
  doceń 2
 • Maciej1
  12.01.2016 11:27
  Teraz jest zaniepokojony? Problem nie pojawił się teraz. Co robił gdy PO rządziła? Czy wtedy apelował? W żadnym jego raporcie nie ma informacji o bezdomności dzieci. Nie było dzieci bezdomnych bo zostały zabrane do Domu Dziecka? Przyczyna bezdomności to brak mieszkań socjalnych dla ubogich matek. Ucieczka od męża czy konkubenta który stosuje przemoc. Nie szukanie rodzin zastępczych wśród krewnych gdy rodzice nie mogą lub nie chcą opiekować się dzieckiem. W Polsce nie ma dzieci bezdomnych tak jak w innych krajach. Mają kochającą matkę z którą chcą razem mieszkać nawet w trudnych warunkach.
  doceń 7
 • Igor
  12.01.2016 14:32
  W moim mieście w samym centrum Polski rodziny imigranckie dostają mieszkania. Maja wynajmowane mieszkania przez opiekę społeczna a Polacy żują w piwnicach. W tym mieści kobieta stuletnia mieszka w starej kamienicy bez żadnych wygód w maleńkim mieszkaniu. Płaci za nie prawie 400 zł. Prośba o jakieś godne lokum została przez panią prezydent odrzucona. Piała o tym lokalna prasa. W tym samym czasie imigranci, znam ich, bo mieszkam nieopodal, chodzą w najlepszych markowych ubraniach, kobiety w złocie od stóp do głów, zakupy robią po kilkaset złotych, itp,. I im się pomaga!!!!! A co jest w tym kraju dla Polaków? Tylko śmierć i gadanie o miłosierdziu. Jakoś dla tej staruszki miłosierdzia nie ma. Inni młodzi muszą emigrować. Opieka społeczna mieszkań im nie wynajmuje. Pracy nie ma. W urzędach jest praca za 950 zł BRUTTO!!!! TAK, TAK, 950 ZŁ BRUTTO. i TO JEST KRAJ DLA POLAKÓW?
  doceń 2

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama