Ambasador Niemiec wezwany do MSZ

dodane 11.01.2016 07:11

PAP |

Szef MSZ Witold Waszczykowski zaprosił na poniedziałek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Rolfa Nikela. Ma to związek "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich" - poinformował w niedzielę rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

Ambasador Niemiec wezwany do MSZ   Jakub Szymczuk /Foto Gość Witold Waszczykowski

Dmochowski powiedział PAP, że rozmowa szefa MSZ i ambasadora odbędzie się przed południem. Nie chciał doprecyzować, o które wypowiedzi niemieckich polityków konkretnie chodzi. "W ostatnim czasie było ich w mediach wiele" - dodał.

Później, pytany w TVN24 o to, jakie stanowisko przekaże ambasadorowi polski MSZ, Dmochowski powiedział, że "to stanowisko obrony polskiego interesu i polskiego wizerunku". Zaznaczył, że ostatnie wypowiedzi niemieckich polityków temu wizerunkowi szkodzą.

W niedzielę szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz porównał na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę polskiego rządu do działań podejmowanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Gazeta pisze też o planowanym na 13 stycznia posiedzeniu KE ws. zmian zachodzących w Polsce. "Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie" - powiedział Schulz w rozmowie z dziennikarzami gazety, która w niedziele ukazuje się jako "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

"To jest sterowana demokracja a' la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej" - zaznaczył polityk niemieckiej SPD. Dodał, że w Parlamencie Europejskim, gdzie 19 stycznia ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce, "całe demokratyczne spektrum od lewicy do prawicy może zaakcentować, że taka polityka sprzeczna jest z podstawowymi wartościami europejskimi".

W sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, "jeśli kraj ten będzie w dalszym ciągu lekceważył normy państwa prawa". W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Kauder oświadczył m.in., że "kiedy stwierdza się naruszenia wartości europejskich, państwa członkowskie (Unii Europejskiej) muszą mieć odwagę sięgnięcia po sankcje". "Polski rząd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartości nie wolno w Europie naruszać" - powiedział i wyraził zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz" sytuacji w Polsce.

"Spiegel" informuje, że "również przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce".

Z kolei komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się 3 stycznia na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem. "Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem" - powiedział Oettinger w rozmowie z gazetą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | MSZ, PAP, POLITYKA

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 _jasiek 11.01.2016 10:30
analityk 11.01.2016 08:34 Rzeczywiście, pan Marcin Schulz inteligentem zdecydowanie nie jest. Ma ukończone zaledwie gimnazjum, matura była dla niego nie do przebrnięcia. Ale słowa 'głupcze' to bym na tym zacnym forum nie używał.
Plusów: 2 jujka 11.01.2016 09:32
Niezalogowany użytkownik jeżeli interes narodowy nazywasz "kompleksami" to gratuluję...zakompleksienia
Plusów: 2 Ekonom 11.01.2016 09:05
Niezalogowany użytkownik Gospodarka to nie jest samotna wyspa na oceanie. Wpływa na nią wiele czynników - g...

Czy gospodarka się rozwija, czy owoce rozwoju są sprawiedliwie dzielone, zależy od wielu czynników. Także w tej materii potrzebne są bardzo zdecydowane działania. Polska jest jednym z najbardziej wyzyskiwanych krajów na świecie - to jest skutek planu Balcerowicza. Mamy pod tym względem pozycję 20 na dwieście kilkanaście krajów. Podobnie sprawa się ma z polskimi pracownikami - udział płac w PKB należy do najniższych w Europie - dane Eurostatu, żeby nie było. Znowu skutek wiadomego planu.

A żeby zmiany przeprowadzić, trzeba działań, a do tego potrzebna jest odpowiednia atmosfera.
Plusów: 0 passenger 11.01.2016 08:44
Niezalogowany użytkownik Świetny ruch... aby połechtać nasze polskie kompleksy.

wszystkie komentarze >