• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Niemcy: Dymisja szefa policji w Kolonii

  PAP

  dodane 08.01.2016 18:44

  Tydzień po serii napaści na kobiety w noc sylwestrową w Kolonii szef miejscowej policji Wolfgang Albers został przeniesiony w stan spoczynku. Zarzucano mu zwlekanie z poinformowaniem opinii publicznej o zajściach i ukrywanie pochodzenia sprawców przestępstw.

  O dymisji Albersa poinformował w piątek minister spraw wewnętrznych landu Północna Nadrenia-Westfalia Ralf Jaeger. Polityk SPD powiedział, że decyzja o odwołaniu urzędnika była nieodzowna ze względu na konieczność odzyskania zaufania mieszkańców Kolonii i przywrócenia zdolności do działania policji.

  Jaeger zapowiedział wyjaśnienie wszystkich okoliczności wydarzeń w okolicach dworca głównego i katedry w Kolonii. "Obywatele chcą wiedzieć, co wydarzyło się w sylwestrową noc, kim byli sprawcy i jak można w przyszłości uniknąć podobnych wypadków" - podkreślił minister.

  Albers wyraził zrozumienie dla decyzji przełożonego i wziął na siebie odpowiedzialność za krytykowane działania podległych mu służb w noc sylwestrową. Dzień wcześniej szef policji wykluczał ewentualność dymisji.

  W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami i butelkami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

  Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.

  Do piątku 170 osób złożyło zawiadomienia o napaściach seksualnych i rabunkowych podczas sylwestra w Kolonii. W Hamburgu, gdzie też doszło do ekscesów, chociaż na mniejszą skalę, do policji wpłynęło ponad 100 zawiadomień.

  Działania policji były ostro krytykowane m.in. przez szefa MSW Niemiec Thomasa de Maiziere. W rejonie ekscesów znajdowało się zbyt mało policjantów, którzy nie byli w stanie przyjść wszystkim z pomocą. Albers próbował początkowo tuszować ekscesy, a o prawdziwej skali wydarzeń poinformował dopiero po kilku dniach. W oficjalnych raportach władze celowo pomijały udział w zamieszkach imigrantów.

  Przeczytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Maluczki
   08.01.2016 19:05
   W POlsce dostałby awans i nagrodę!
  • racjonalista
   08.01.2016 20:04
   Szef policji musi odejść - no jasne, przecież nie może się obejść bez konsekwencji. Ktoś musi za to wszystko odpowiedzieć, bo to nie Polska.

   Jednak jak by policja nie reagowałaby, to i tak w tej niezmiernie trudnej sytuacji doszłoby do błędów. A przede wszystkim policja i tak nie zapanowałby nad tamtym podpitym motłochem bez hamulców kulturowych i moralnych.

   Funkcjonariuszy musiałoby być przynajmniej 10 razy więcej i to ze sprzętem jak do tłumienia zamieszek. Czy tak właśnie mają wyglądać Sylwestry i sławne kolońskie Faschingi?

   Winni temu wszystkiemu są, ale nie w policji, bo ta niewiele mogła zrobić. Jak powiedział pewien zatrzymany: proszę mnie traktować grzecznie, bo zostałem zaproszony przez panią Merkel.
  • ble
   09.01.2016 01:34
   No to winnego już mają. Teraz pozostaje Angeli i reszcie wmówić, że kobiety były molestowane przez niemieckich nazistów, którzy dla zmylenia pomalowali sobie twarze na czarno i śniado. Taka to nienawiść do biednych i wygłodzonych islamskich byczków.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół