Nowy numer 16/2018 Archiwum

Niekompletna kapituła Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda powinien jak najszybciej uzupełnić skład kapituły przyznającej najważniejsze państwowe odznaczenie.

Od początku swojego urzędowania prezydent Andrzej Duda nie odznaczył jeszcze żadnego Polaka najwyższym odznaczeniem jakim honoruje Rzeczpospolita swoich najznamienitszych obywateli i wielce zasłużonych dla niej przedstawicieli innych państw, czyli Orderem Orła Białego.

W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie tuż po zaprzysiężeniu, a następnie przed świętem Niepodległości 11 Listopada prosiłem go, aby pierwszą osobą, którą zaliczy do tego grona był śp. pułkownik Ryszard Kukliński. Byłoby to nie tylko oddaniem należnego szacunku jednemu z największych bohaterów w najnowszej historii, ale stanowiłoby także ewidentny dowód potraktowania przez nową głowę państwa PRL jako państwa w pełni wasalnego wobec Kremla, którego władze realizowały sowiecką rację stanu.

Odnosząc się do tego postulatu prezydent Duda powiedział w udzielonym Bogdanowi Rymanowskiemu wywiadzie w Telewizji TVN 24, że ta sprawa stanie się przedmiotem obrad Kapituły OOB, która ma prawo do wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących tego odznaczenia, opiniując wnioski o jego nadanie lub pozbawienie go, może też sama występować do głowy państwa z takimi inicjatywami.

Nie wiadomo jednak, kiedy zbierze się to gremium, ponieważ praktycznie pozostał w nim jedynie Prezydent RP jako jej przewodniczący i Wielki Mistrz Orderu.

Kiedy Andrzej Duda obejmował najwyższy urząd w Polsce i przejmował insygnia OOB, w skład kapituły wchodziły poza nim cztery osoby: były premier i przewodniczący Europarlamentu profesor Jerzy Buzek, były opozycjonista i polityk Aleksander Hall, światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki oraz wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz.

Jak już tutaj pisałem, w listopadzie z członkostwa zrezygnowali Hall i Samsonowicz, czyniąc to w proteście przeciwko ułaskawieniu przez prezydenta Dudę byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Ostatnio wycofał się Buzek, powiadamiając głowę państwa listownie. O kulisach opuszczenia kapituły przez Pendereckiego nic na razie nie wiadomo.

W tej sytuacji Prezydent RP powinien jak najszybciej uzupełnić skład kapituły. Uważam, że mógłby poprosić o powrót do niej trzy osoby, które opuściły ją w trakcie kadencji Bronisława Komorowskiego, protestując przeciwko jego polityce orderowej: znanego opozycjonistę Andrzeja Gwiazdę, sędziego Bogusława Nizieńskiego i byłego premiera Jana Olszewskiego.

Warto przypomnieć, że głowa państwa jako Wielki Mistrz Orderu ma prawo do przyznawania go na mocy własnej decyzji, a nawet wbrew opinii kapituły. Jest już precedens, kiedy prezydent Lech Kaczyński uhonorował w ten sposób pośmiertnie generała Emila Fieldorfa-„Nila” i rotmistrza Witolda Pileckiego mimo sprzeciwu ówczesnego Kanclerza Orderu Władysława Bartoszewskiego.

Prezydent Andrzej Duda zapewne już wkrótce podejmie decyzję w tej materii, a ja nie tracę nadziei, że pierwszym rodakiem odznaczonym przez niego Orderem Orła Białego będzie śp. pułkownik Ryszard Kukliński.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Potop
  09.01.2016 15:43
  Kuklinski"? może Kuklinowski. Bo niby za co ten szpieg miałby być odznaczony. Szpieg jest szpiegiem. O wolność walczy się w kraju.
 • Ryszard
  09.01.2016 19:34
  Sugestia autora publikacji o ew. powołaniu p.p. Gwiazdy, Nizińskiego i Olszewskiego zdecydowanie słuszna. Przy okazji, informacja o sprzeciwie W.Bartoszewskiego dotyczącym odznaczenia "Nila" i rtm. Pileckiego zszokowała mnie. I pewnie nie tylko mnie wzburzyła...
  doceń 1
 • Fox
  11.01.2016 21:23
  Panie Jerzy dlaczego tylko Kukliński? Czy Jerzy Pawłowski genialny szablista, najlepszy na świecie nie zasługuje jako szpieg NATO na order, nie uciekł za granicę, odsiedział swoje w ciężkich więzieniach (np w Barczewie) a podczas wymiany za Zacharskiego odmówił przejścia za granicę i żył do końca swoich dni w nędzy utrzymując się z malowania landszaftów, które sprzedawał za drobne pieniądze znajomym, a Szaniawski? Dobrze by było by Pan zajął się pisaniem pocztu szpiegów w Polsce. Tak a propo's to za co skazano autentycznego bohatera więźnia Auschwitz, za szpiegostwo... do którego się przyznał.. wide artykuły IPN. Pozdrawiam.
  doceń 0
 • opinia
  12.01.2016 15:45
  Kapituła całkowicie zbyteczna bo kandydatów będzie wyznaczał sam cesarz wielki Jarosław
  doceń 2

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama