Nowy numer 16/2018 Archiwum

Kard. Turkson: Papież nie jest antykapitalistą

Ostrzega tylko przed obsesją zysku i ubóstwianiem rynku.

Ojciec Święty nie wypowiada się przeciwko kapitalizmowi jako takiemu, lecz ostrzega jedynie przed obsesją zysku i ubóstwianiem rynku. Podkreślił to przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podczas odbywającej się w Chile konferencji o przyszłości wielkich korporacji.

Według Franciszka działalność biznesowa powinna szanować ludzką godność i służyć dobru wspólnemu – zauważył kard. Peter Turkson. Zwrócił także uwagę na szkodliwe rozbudzanie przez rynek niepohamowanej konsumpcji i sterowanie rozwojem technologicznym bez uwzględniania zasad moralnych.

Papież wielokrotnie podkreślał, że być biznesmenem to zaszczytne zadanie, którego najważniejszym celem jest działanie na rzecz ludzkiego rozwoju – przypomniał na chilijskiej konferencji szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju. Tak samo ważnym zadaniem współczesnego biznesu jest troska o ochronę środowiska, a szczególnie o dekarbonizację światowej gospodarki – dodał kard. Turkson.

« 1 »

Zobacz także

 • Fornir
  07.01.2016 23:02
  Problem w tym, że nam już "dekarbonizowali" gospodarkę. Putin już ją nam skutecznie "gazyfikował".
  doceń 1
 • Maluczki
  08.01.2016 10:35
  "Kard. Turkson: Papież nie jest antykapitalistą"


  To Papież grzeszy!
  Kapitalizm, jest to zalegalizowane złodziejstwo i tym samym jest źródłem innych grzechów.
  Socjalizm, to następne stadium zła wytworzone przez kapitalizm.
  Przez to, że Kościół hierarchiczny wyrzekł się polityki, to tym samym wyrzekł się realizacji Przykazań Bożych, a więc wyrzekł się Boga. Jeżeli Przykazania Boże nie są realizowane w praktyce, a tym bardziej w praktyce społecznej, to Kościół istnieje tylko teoretycznie.
  Każde Przykazanie Boże ma swoje ścisłe odniesienie do rzeczywistości i ten kto ich nie realizuje, albo choćby tylko nie usiłuje realizować, to "czci Boga tylko wargami, ale sercem jest daleko od Niego".
  doceń 0

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama