Nowy numer 16/2018 Archiwum

Zagrajcie sobie Międzynarodówkę

Hymn państwowy w państwowym medium, grany przeciw interesowi państwa, to coś więcej niż bezczelność.

Jadąc do pracy zwyczajowo słuchałem „Sygnałów dnia” radiowej Jedynki. Już nie będę, przynajmniej do czasu, gdy to publiczne (!) medium przestanie atakować słuchaczy prywatnym protestem redaktora naczelnego. Ja długo to wytrzymywałem, ale już nie mogę, po prostu nie mogę słuchać, jak każdego dnia profanują tam hymn państwowy, odtwarzając go co godzinę w charakterze przygrywki do prywatnych obsesji pana Dąbrowy. Bo pan Dąbrowa umyślił sobie, że w Polsce jest zagrożona demokracja ze szczególnym uwzględnieniem mediów. Tylko co nas, odbiorców medium opłacanego ze środków publicznych, obchodzi, czego boi się pan Dąbrowa? Albo i jego koledzy z radia?

Przez niemal dekadę musieliśmy słuchać prorządowych treści niemal we wszystkich mediach publicznych, ale to jakoś można było zrozumieć. Bądź co bądź, władza była wybrana przez naród, więc zarządcy mediów publicznych przynajmniej mogli powiedzieć, że przyjmują opcję większościową. Ale teraz, gdy naród jasno powiedział, że ma dość lewicowego kursu, media publiczne dały „cała naprzód” i zaczęły realizować interesy byłej władzy już całkowicie jawnie, bezczelnie i bez skrępowania.

Radiowa Jedynka, mimo wszystkich nacisków, przez lata trzymała jednak jakiś poziom. Można było tego słuchać, bo rozmowy były prowadzone kulturalnie i z zachowaniem przynajmniej elementarnych zasad obiektywizmu. Ale to, co się dzieje teraz, sprawia, że tęsknię za chwilą, kiedy wreszcie znikną stamtąd tacy ludzie jak pan Dąbrowa, a wraz z nim zamilknie wreszcie Mazurek Dąbrowskiego. Nie dlatego, że nie cenię hymnu państwowego, ale przeciwnie – właśnie dlatego, że go szanuję. Co to, wojna wybuchła? Warszawa kapituluje i nadaje ostatnie przesłanie prezydenta? Powstanie warszawskie się zaczęło?

Właśnie nic się nie dzieje. Demokracja działa jak trzeba. To dlatego lobby bankowe i inne gremia traktujące Polskę jak dojną krowę, wpadły w panikę. Przerazili się też spece od robienia Polakom wody z mózgu – i stąd ta histeria. Ale to niech sobie grają Międzynarodówkę, a od hymnu trzymają się z daleka.

« 1 »
oceń artykuł
 • janek
  07.01.2016 17:13
  W sumie to z jednym zgadzam się z redaktorem Kucharczakiem. Symbole narodowe są u nas zdecydowanie nadużywane. Też jestem za tym, że jeśli ktoś walczy o swoje prywatne zdanie to aby nie mieszał do tego patriotyzmu i polskich symboli.
  Np co ma wspólnego z Polską gość, który uważa się za narodowca, w knajpie 'zamawia 5 piw' a po wyjściu rzuca w policję cegłówkami.
  Albo dlaczego górnik protestujący o zachowanie swoich i tylko swoich przywilejów ma prawo używać do tego narodowej flagi. Nawet jeśli uznamy, że górnictwo to podstawa naszego interesu narodowego to na pewno nie w takim wydaniu o jaki walczą górnicy. Dla mnie ich zachowanie jest antypanstwowe.
  Albo dlaczego prywatna grupa medialna, dość niszowa, walcząc o częstotliwości dla siebie odwołuje się do patriotycznych symboli.
  Już nie wspomnę o pewnym polityku, który dla swoich partykularnych celów urządza miesięcznice, których wydźwięk już dawno przestał być pro-państwowy.
  Więc zgodzilbym się bardzo chętnie z autorem gdyby autor faktycznie chciał być uczciwy w swoim komentarzu. A tak, jest to tylko komentarz w stylu "ponieważ ja nie lubię pana Dąbrowy to nie pozwalam mu na puszczanie hymnu". Trochę dziwna postawa, gdyż sam autor docenia pewien poziom radia prowadzonego przez pana Dąbrowe. Może więc warto zastanowić się dlaczego człowiek, raczej inteligentny, do którego pracy ma się jednak szacunek, protestuje przeciwko ustawie medialnej. Jeśli dobrze wiem, to było to dość obszernie przez niego wyjaśniane. Zresztą dość klarowny list w tym temacie wysłał cały zespół 'jedynki'.
  No więc poparłbym Pana Kucharczaka ale nie zrobię tego bo jak zwykle wyszło z niego zwykle krzykactwo zdominowane przez nienawiść do innych.
  doceń 25
 • Król Dawid
  07.01.2016 19:13
  Ostatnio dowiedziałem się, że socjaliści sprowadzili się do poziomu płyty chodnikowej do tego stopnia, że lubią jeść paluszki z ziemi, które sami rozsypali. Niektórzy z nich tak gardzą godnością człowieka, że uważają, że przyjaciel może krzywdzić. W takim razie co to za przyjaciel?
  doceń 0
 • gut
  07.01.2016 20:33
  Niech grają międzynarodówkę aby tylko nie w radiu. ;)
  doceń 6
 • adas
  09.01.2016 17:04
  "Właśnie nic się nie dzieje. Demokracja działa jak trzeba."

  Dzieje się. Demokracja NIE działa.
  Rządząca obecnie partia nie szła do wyborów z hasłami sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego, likwidacji Służby Cywilnej, skrócenia natychmiastowego kadencji osobom na stanowiskach w instytucjach publicznych - itp.itd.
  Coraz więcej ludzi utwierdza się w przekonaniu, że obecna władza nadużywa swego mandatu.
  To jest oś sporu - i o tym trzeba pisać i mówić, o tym narastającym konflikcie DYSKUTOWAĆ. A nie wmawiać, że "nic się nie dzieje"

  A międzynarodówka? Tak, dla towarzyszy Jasińskich, Piotrowiczów i innych schronionych w PiSie.
  Tu Redaktor trafił w punkt. Międzynarodówka, jak najbardziej.