• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Czas jest darem Boga

  KAI

  dodane 02.01.2016 13:21

  Każdy ludzki porządek prawny trzeba budować na zasadach moralnych, na prawie natury i prawie Bożym, na prawdzie i szacunku do drugiego człowieka - powiedział abp Józef Michalik.

  - Każdy ludzki porządek prawny trzeba budować na zasadach moralnych, na prawie natury i prawie Bożym, na prawdzie i szacunku do drugiego człowieka - powiedział abp Józef Michalik, podsumowując rok 2015.   

  - Czas jest darem Boga, który trzeba wykorzystać twórczo, owocnie, tak, abyśmy nie musieli wstydzić się siebie samych, naszych bliskich, naszej Ojczyzny, naszego Kościoła - powiedział metropolita przemyski. - Warto spojrzeć na siebie: czy stałem się bliższy ludziom, jak pokonałem trudności, czy pogłębiłem wiarę, wypełniłem obowiązki wobec rodziny, Kościoła, sąsiedztwa, Polski? - dodał.

  Były przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył, że rok 2015 był rokiem dynamizmu Kościoła, któremu przewodzi Franciszek – papież nowego spojrzenia i nowych programów, który w ubiegłym roku odbył aż pięć podróży apostolskich, a każdego dnia poświęca wiele czasu na modlitwę.  

  Abp Michalik zauważył, że rok 2015 to kolejny rok demokracji, nadziei, sukcesów, potknięć. - Wiele dobra się dokonało, z woli wyborców szansę otrzymali nowi ludzie, nowy prezydent, nowy sejm, senat i rząd, zrodziły się nowe nadzieje. Czy uda się dotrzymać obietnic, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, dla chorych i dla rodzin, bo przecież Polska wymiera - powiedział.

  - Boleję nad tym, że wszystkie siły polityczne, partie, nie pomagają w zrealizowaniu dobra, pomocy potrzebującym, a robią wszystko, aby pokazać jak trudno im odejść na drugi plan, z którego także można służyć ludziom i krajowi - podkreślił abp Michalik.

  Według metropolity przemyskiego sukcesem roku i każdego z nas jest umiejętność stanięcia w prawdzie, pokora przyznania się do błędów, dynamika życia twórczego. - Sukcesem jest altruizm nie egoizm, kultura współpracy, życzliwości, a nie nienawiść, niegrzeczność. Wszyscy twórzmy atmosferę życzliwości, pomocy w naprawie Rzeczpospolitej, bo wiele jest do zrobienia - powiedział hierarcha.

  Abp Michalik dostrzega, że trwa dziś niemały zamęt wokół pytania o szacunek do instytucji państwowych, ale "każdy ludzki porządek prawny trzeba budować na zasadach moralnych, na prawie natury i prawie Bożym, na prawdzie i szacunku do drugiego człowieka". - W przepychankach i kłótniach traci się energię i nie zbuduje się niczego - zaznaczył.

  - A zatem wspaniałomyślności i pokoju serca życzę wszystkim rodakom na progu nowego roku 2016, który woła o wierność zasadom chrztu i przyjętej wiary przed 1050 laty. To będzie twórcze przygotowanie do otwarcia naszych progów na przyjęcie papieża Franciszka i młodzieży z całego świata w lipcu tegoż roku - powiedział abp Michalik.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   02.01.2016 13:34
   Czyżby hierarcha nie widział co się w kraju właśnie dzieje? Likwidacja niezależności Trybunału Konstytucyjnego to według abp działanie na rzecz najuboższych?
  • circ
   02.01.2016 16:54
   @Gościu

   Trybunał nie był niezależny. Jadał ośmiorniczki razem z POstkomuną handlującą prawem. Wszystko tam było przedmiotem handlu włącznie z narodem.

   Mam teraz nadzieję że nową konstytucję napiszą profesorowie KULu, bo nie wystarczy zmienić osoby i narzędzia, trzeba zmienić filozofię prawa, by nikt następny nie mógł przy tym grzebać, czy to PO czy PIS.
  • c-a
   02.01.2016 17:25

   gość@- niech Pan przestanie już tęsknić za komuną ! Ile można !!!
   Jak długo ,, prawa okrągłostołowe " będą dla współczesnego Polaka wyznacznikiem prawa stanowionego ?
   Przecież dla młodych osób to już odległa historia . Trybunał Konstytucyjny to nie jakiś nieomylny twór ! W jego skład wchodzą ludzie mocno związani z jednym ugrupowaniem , z jedną ideologią . Dajcie też innym poczuć się swobodnie we własnym kraju !!! Demokracja , ale tylko liberalna , ale dlaczego ?

    

  • Gość
   02.01.2016 19:13
   Nowe programy? Pismo przestrzega: Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście - niech będzie przeklęty!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół