Nowy numer 16/2018 Archiwum

Noworoczne orędzie prezydenta Dudy

Władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu, dlatego uważam, że prawo powinno być tworzone z obywatelami i dla obywateli - powiedział prezydent Andrzej Duda w noworocznym orędziu. Życzę, byśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą - dodał.

"Jako prezydent Polski życzę wszystkim moim rodakom, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, abyśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą. Łączy nas kultura, język, a przede wszystkim miłość do ojczyzny. Łączy nas historia: w przyszłym roku będziemy obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, wydarzenia, które w dużej mierze ukształtowało nasz naród. Naród miłujący wolność, waleczny, dumny, a jednocześnie tolerancyjny wobec innych nacji i innych wyznań" - mówił prezydent w orędziu transmitowanym przez telewizję.

Zaznaczył, że "władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu". "Dlatego uważam, że prawo w Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli" - mówił. "Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, państwem silnym i bezpiecznym. Mamy wspólne cele i dążenia, choć różne poglądy. Żyjemy jednak w demokracji, a swoboda wypowiedzi to jedna z jej wielu zalet. Możemy różnić się w opiniach, lecz musimy ze sobą rozmawiać, słuchając i szanując się nawzajem" - apelował Duda.

Złożył życzenia polskim rodzinom i matkom, na których - jak ocenił - "spoczywa największy ciężar i największa odpowiedzialność za to, jakie będą przyszłe pokolenia".

Prezydent przekazał życzenia także przedsiębiorcom. "Swoim codziennym trudem przyczyniacie się państwo do budowania dobrobytu całego społeczeństwa. Filarem naszej gospodarki są przecież małe i średnie firmy, często rodzinne, tworzone wysiłkiem kilku pokoleń, dynamiczne i innowacyjne. Obowiązkiem władz jest kształtowanie przyjaznych warunków dla rodzimych przedsiębiorców i zagwarantowanie im równych szans w rywalizacji ze światowymi potentatami" - mówił.

"W ten wieczór kieruję swoje myśli także ku rodakom o długim stażu pracy. Wiem, że czekają państwo na sprawiedliwy system emerytalny, w którym każdy rozstrzygnie, kiedy chce zakończyć swoją zawodową drogę. Uważam, że tę niezwykle ważną decyzję należy powierzyć obywatelom. Należy ufać mądrości Polaków" - powiedział prezydent.

« 1 »

Zobacz także

 • Marek
  31.12.2015 22:32
  Nie glosowałem na Pana Dudę, ale nie miałem do niego uprzedzeń. Jednak po ostatnich decyzjach Prezydenta Dudy, które odbieram jako służalczość wobec prezesa Kaczyńskiego zaczynam go traktować jak nie mojego prezydenta. Jako człowiek wierzący sugeruję szanownej redakcji Gościa Niedzielnego, żeby nie była zaślepiona, ponieważ rzeczywistość nie jest biało-czarna.
 • sceptyk
  31.12.2015 23:20
  Kwaśną minę ma ten nasz prezydent.
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  31.12.2015 23:23
  Napięcie rosło, rosło, rosło ... Świat odetchnął z ulgą - przynajmniej wie, że Fryderyk steki ma w pogardzie. Ale dalej nie wie, czy gustuje raczej w ośmiorniczkach, czy raczej w puddingu. Wprawdzie kulinarne upodobania Fryderyka o losach Świata nie zaważą, ale czymś trzeba żyć ("Jak rzyć, panie premierze, jak rzyć?") - w przededniu Apokalipsy.
  doceń 3
 • Gość
  01.01.2016 20:44
  Pasożytnicza klasa III RP jest świadoma kresu swego panowania. Dlatego tak wrzeszczy i złorzeczy. Zaczadziałym ich medialną manipulacją należy tylko współczuć. Faktycznie to tak samo dostali w skórę, jak wszyscy Polacy spoza układu a dodatkowo cierpią katusze, jakby tracili krocie. Biedacy.
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama