• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Ostrożnie z fajerwerkami!

  PAP

  dodane 30.12.2015 16:23

  Oparzenia i rany szarpane, w tym bardzo groźne urazy oczu - to skutki sylwestrowej zabawy z wykorzystaniem petard, z którymi co roku mają do czynienia lekarze.

  Karetki Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach - największej struktury pogotowia ratunkowego w kraju - do poszkodowanych w wyniku takich urazów jeżdżą zwykle już od rana 31 grudnia, gdy zaczyna się "testowanie" petard przed Sylwestrem.

  "Najczęściej do obrażeń dochodzi podczas odpalania petard. Zdarza się, że petarda zgaśnie, a gdy ktoś do niej podejdzie - wybucha. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność i nigdy nie kierować tych materiałów w stronę ludzi" - przestrzega dyrektor WPR Artur Borowicz.

  Jak wyjaśnia lekarz pogotowia Wojciech Brachaczek, najczęściej opatrzenia wymagają ręce i twarz. "To są często groźne, bo trudne w leczeniu rany szarpane i oparzenia. Niestety, wezwania do urazów związanych ze stosowaniem petard w samego Sylwestra i cały okres noworoczny to dla nas codzienność" - przyznał.

  Tragiczne skutki - częściową lub całkowitą utratę widzenia - może mieć uderzenie petardą w oko. Co roku tacy pacjenci trafiają z całego województwa śląskiego i innych regionów południowej Polski do Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, które pełni stały dyżur okulistyczny.

  "Pacjentów z urazami spowodowanymi przez petardy jest sporo. Czasem to niegroźne przypadki - zaprószenie gałki ocznej, lekkie poparzenie powiek, lekkie otarcie nabłonka rogówki, ale zdarzają się też urazy bardzo dramatyczne, kiedy dochodzi do pęknięcia gałki ocznej i do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Niestety, praktycznie co roku mamy takich pacjentów" - powiedział PAP okulista z katowickiego szpitala dr Piotr Kucharzewski.

  "To są czasem sekundy nieuwagi, a konsekwencje - na całe życie. Apeluję do osób dorosłych, żeby w tym kontekście zwracali szczególną uwagę na dzieci" - dodał.

  "Z perspektywy tych wszystkich urazów spowodowanych przez petardy, z którymi miałem do czynienia, uważam, że powinny je odpalać tylko wyspecjalizowane firmy - ludzie, którzy wiedzą jak to obsługiwać, a nie każdy, kto ma na to ochotę. Jeśli dodamy do tego alkohol, brawurę, efekty są tragiczne. Ryzykowanie własnym zdrowiem dla tej rozrywki jest bezcelowe" - podsumował dr Kucharzewski.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół